Liberal.hr
Liberal.hr
Većina Amerikanaca za povećanje minimalca, ali ekonomisti se protive

Većina Amerikanaca za povećanje minimalca, ali ekonomisti se protive

Piše: Mario Nakić
12.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Većina Amerikanaca za povećanje minimalca, ali ekonomisti se protive

Većina Amerikanaca za povećanje minimalca, ali ekonomisti se protive

Piše: Mario Nakić
12.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5

Još jedan veliki američki lanac restorana ide u stečaj, a kao glavni razlog naveli su povećanje minimalca u nekim dijelovima zemlje.

Restorani Unlimited, jedan od najvećih lanaca restorana u SAD-u u 47 gradova, proglasili su bankrot pokušavajući spasiti bar dio poslovanja. Kao glavni razlog odlaska u stečaj vlasnici su naveli povećanje minimalca u dijelovima zemlje.

Ovo je samo jedan u nizu sličnih primjera koji se događaju državama i gradovima gdje su povećane minimalne plaće. U gradu New Yorku je nakon povišenja minimalca na 15 dolara po satu došlo do najvećeg smanjenja radnih mjesta u restoranima u ovom stoljeću. Lokalne novine u Kaliforniji su nedavno objavile da je jedan cijeli poslovni okrug posve nestao nakon agresivnog povišenja minimalca.

Usprkos ovakvim rezultatima, većina Amerikanaca (55%) podržava inicijativu Demokratske stranke da se minimalna plaća poveća na 15 dolara po satu u cijelom SAD-u. Među stručnjacima je drugačije. Čak 72 posto američkih ekonomista protivi se povećanju minimalca i smatra da ono ima negativni neto utjecaj na gospodarstvo jer neproporcionalno pogađa najranjivije - mlađe pripadnike manjina bez obrazovanja i vještina - te može dati pojedinim poslodavcima nepravednu prednost u odnosu na radnike prilikom pregovora oko uvjeta rada.

Također, dokazano je da je minimalac u SAD-u uveden s ciljem da se žene i crnci drže što dalje od tržišta rada kako bi tada povlašteni bijeli muškarci zadržali prednost pri zapošljavanju, a crni ekonomist Thomas Sowell napisao je zanimljiv članak o rasističkoj povijesti minimalca. On tvrdi da institut minimalne plaće i danas služi da bi zadržao visoku nezaposlenost među mladim Afroamerikancima. Povrh svega, Kongresionalni ured za proračun naručio je stručnu procjenu koja predviđa da bi povećanje minimalca na 15$ po satu koštalo američko gospodarstvo 1,3 milijuna radnih mjesta.

Međutim, sve ove činjenice ne znače ništa dok god je minimalac popularan među biračima pa je to pitanje jedno od ključnih na ovim izborima, kada se predsjednički kandidati za nominaciju Demokratske stranke međusobno natječu u tome tko će žešće poduprijeti minimalac od 15$. U njihovom kampu druge strane praktički i nema.
Podijeli s prijateljima

Ocijeni članak

Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.

Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!

Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
Paypal
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
Barkod za donacije

O autoru

Mario Nakić
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju, PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora
VIŠE O TEMI:
VIŠE IZ RUBRIKE:

Komentiraj članak

Komentirati na portalu mogu samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Mala škola liberalizma
LIBERAL NA DRUŠTVENIM MREŽAMA:
Liberal na Facebooku
Liberal na X-u
Liberal na Instagramu
Liberal na Youtubeu
Netcom