Piše: Mario Nakić
3.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
3.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Danas se rasplamsao sukob među našim novinarskim i intelektualnim "elitama" na Twitteru, a meni je zanimljiv iz jednog razloga; pokazuje ideološku, ili bolje rečeno demagošku, pristranost i neprofesionalnost nekih hrvatskih medija i sveučilišnih profesora.
Krenimo redom. Sve je počelo objavom komičnog teksta na portalu Narod.hr gdje je novinar Marcel Holjevac pokušao "razotkriti" najveće "širitelje lažnih vijesti". Prozvao je Maju Sever, Zorana Šprajca i Dragu Hedla. Već sama činjenica da Holjevac, koji je u par navrata još na portalu Dnevno.hr ozbiljno objavio dezinformaciju da je Saša Cvetojević "direktor Facebooka za Hrvatsku" i indirektno ga optužio za cenzuriranje konzervativnih hrvatskih medija i aktivista, optužuje druge novinare za širenje lažnih vijesti, komična je sama po sebi.
Naravno, njegova prozivka Maje Sever odnosila se na njenu hajku zbog navodnog nestanka kćeri sirijskog imigranta koja lako moguće uopće ne postoji. Ima nas više koji smo pali na jadikovke tog čovjeka, mislim da ovdje nije riječ o "namjernom širenju lažnih vijesti" jer u tom trenutku i policija je objavila informacije o nestanku djevojčice. Svaku normalnu osobu takva bi stvar pokrenula da učini nešto. Nisam fan Maje Sever (nije ni ona fan Liberala) koja često zna lupiti demagoške gluposti, ali u tom konkretnom slučaju nije kriva i nekorektno ju je prozivati zbog toga. Hedla je prozvao zbog sudskih tužbi za odštetu (što nema veze s lažnim vijestima), a Šprajca je prozvao praktički ni zbog čega.
Sever se požalila uredništvu portala Narod.hr i urednica joj se ispričala te ispravila neke dezinformacije koje su prvotno bile objavljene. A onda se uključio Boris Havel, docent na Fakultetu političkih znanosti koji je na Twitteru podijelio taj članak. Kad mu je Sever objasnila da su u članku objavljene neistine i da joj se urednica ispričala, optužio ju je da joj je ideologija važnija od činjenica. Istina, gospođa Sever je poznata po demagoškim izljevima (spomenite joj riječ "privatno" pa ćete vidjeti), ali u ovom konkretnom slučaju izgleda da je baš Havel pokazao svoju pristranost i negiranje činjenica koje nisu u skladu s njegovom demagogijom.
Havela znamo otprije po tvitovima u kojima je branio pravo zadarskog iznajmljivača apartmana da odbije iznajmiti apartman gay paru iz Brazila, ali se bunio što su isto pravo iskoristili AirBnB i Booking kad su ga nogirali sa svojih stranica. Havel i Sever su se nastavili međusobno prepucavati na osobnoj razini što ovdje neću prenositi jer je besmisleno i ispod svake razine.
A onda je uletio Dario Čepo, docent na Pravnom fakultetu i svojevremeni kandidat za dogradonačelnika Zagreba (uz Anku Mrak Taritaš). Čepo je inače "onaj" sveučilišni profesor koji je ozbiljno tvrdio da su skandinavske zemlje socijalističke. Ne možemo ga kriviti zbog toga, čovjek je pokušavao dokazati zašto socijalizam i fašizam nisu isti (i nisu isti, samo što je on to katastrofalno obrazložio), nije mogao naći primjer uspješne socijalističke zemlje pa ga je morao izmisliti.
OK, taj Dario Čepo je skočio u pomoć drugarici pa promijenio Havelov tvit u kojem je on optužuje za neprofesionalnost.
Znate li što je ironija u cijeloj priči? Svi su oni u pravu. Imamo sveučilišta i medije pune demagoga - lijevih i desnih - kojima činjenice ne znače ništa, pogotovo ako ne odgovaraju njihovoj demagogiji. Desni demagozi ispravno vide pristranost i neprofesionalnost kod lijevih demagoga, a lijevi demagozi vide to isto kod desnih demagoga. Svi su po tom pitanju u pravu i nitko od njih neće stati i razmisliti zbog toga.
A ja si mislim, s obzirom na to kakve ljude imamo u medijima i na sveučilištima, sve redom na teret poreznih obveznika, još nam je super.