Piše: Mario Nakić
7.8.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
7.8.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Nakon nedavnih masovnih ubojstava u SAD-u se još više pooštrava politička bipolarizacija. U dva slučaja unutar 24 sata masovni ubojice bili su lijevi i desni ekstremist. Dok je ubojica u El Pasu imao jasan cilj ubiti što više meksičkih imigranata i to je javno dao do znanja, ubojica u Ohiju nije imao jasan motiv, ali njegov Twitter profil bio je pun podrške lijevim predsjedničkim kandidatima Berniju Sandersu i Elizabeth Warren.
Uslijedili su poslovično veliki prosvjedi ljevičara koji traže strožu kontrolu oružja (mnogi traže i potpunu zabranu). U tome su pretjerali kad su pred kućom Mitcha McConnella, lidera republikanske većine u Senatu, vikali da žele da "netko zabije nož mamoj*bu u srce". Ljude koji posjeduju oružje zbog samoobrane nazivaju teroristima s "krvlju na rukama".
"Amerikanci imaju puno posla, a taj posao započinje nazivanjem onih s kojima se ne slažu ubojicama", našalio se satirični portal The Babylon Bee.
Ni desničari nisu nevini u toj priči. Nedavno je predsjednik Donald Trump pokrenuo lavinu rasističkih napada na četiri članice Kongresa poručivši im da "odu u zemlje odakle su došle, da ih poprave" i onda da se "vrate da nam pokažu kako se to radi". Njegova publika na mitingu je na spomen predstavnice Ilhan Omar skandirala: "Pošaljite je nazad!".
Takva retorika sigurno nije pomogla smirivanju strasti.
Još u 2016. godini, kad se zahuktavala izborna bitka između Donalda Trumpa i Hillary Clinton, agencija Pew Research je objavila da su stranački pogledi na suprotstavljenu stranu "najnegativniji u gotovo 25 godina".
Samo negativni? O, to su bili nevini i bezbrižni dani! Krajem 2018. godine anketa Axiosa pokazala je da otprilike polovina Demokrata i Republikanaca smatra drugu stranu "glupom". 21 posto Demokrata smatra da su Republikanci zli, a isto to mišljenje o Demokratima gaji 23 posto Republikanaca.
Smatrati svoje političke protivnike glupima i zlima je puno gore nego samo gajiti negativno mišljenje jer to podiže uloge u borbi za veliku moć moderne države, piše Reason. Vlada kontrolira represivni državni aparat, regulativni aparat i tajne službe te ih može koristiti prefrigano i zlonamjerno. Kako netko može lako prihvatiti da je njegov kandidat poražen na izborima ako pobjednika smatra glupim zlom?
Prošlog mjeseca oko 78 posto Amerikanaca je u anketi odgovorilo da agresivna retorika u političkim debatama povećava šanse da dođe do nasilja. Više od 40 posto Amerikanaca sada smatra svoje političke protivnike "potpunim zlom" i mnogi misle da bi bilo bolje da njihovi protivnici "jednostavno umru", pokazalo je istraživanje koje su nedavno proveli Nathan P. Kalmoe i Liliana Mason, politolozi sa sveučilišta u Louisiani i Marylandu.
"Nasilje bi bilo opravdano" ako suprotna strana pobijedi na predsjedničkim izborima 2020. godine, smatra 18 posto Demokrata i 13 posto Republikanaca.
Na ovako nešto je upozoravao Alexis de Tocqueville, francuski liberalni filozof 19. stoljeća, koji je u svojoj kritici američke demokracije napisao:
"Nekoliko konkretnih situacija u Americi mogle bi učiniti da moć većine bude ne samo predominantna, već i nezaustavljiva. Ako Amerikanci ikada izgube slobodu, za to će moći okriviti svemoć većine koja će dovesti manjine u očaj i prisilit će ih da se podrede njihovoj fizičkoj sili. Onda ćete vidjeti anarhiju, ali ona će doći kao posljedica despotizma."