Gurgaon je indijski grad u kojem lokalna vlast ne funkcionira već 40 godina, a sve vitalne funkcije - od infrastrukture preko hitnih službi do zdravstva i obrazovanja - vode privatne kompanije, piše Business Insider.
"Zanimljiva stvar kod Gurgaona, tržište je odradilo sav posao. Gdje god je nedostajala lokalna vlast, privatni sektor je ponudio svoje usluge", objašnjava Shruti Rajagopalan, profesorica ekonomije na Sveučilištu u New Yorku.
Međutim, to nije raj baš za sve. Još prije 16 godina Gurgaon je brojao 173.000 stanovnika, a do danas mu je populacija porasla na gotovo milijun ljudi. Dok jedni žive u luksuznim stanovima, drugi su u kontejnerima bez osnovne infrastrukture.
Udaljen samo 30-ak kilometara od indijskog glavnog grada New Delhija, Gurgaon je postao simbol sposobnosti privatne industrije da investira i nastani ruralno područje. Još prije dva desetljeća stanovnici su živjeli uglavnom od poljoprivrede, a onda je država odlučila ponuditi dozvole za gradnju privatnom sektoru pa su kompanije investirale i privukle radnu snagu. O vlastitom trošku izgradili su ceste, nebodere, cijele gradske četvrti...
"Nitko nije mogao predvidjeti da će ovaj grad na periferiji izrasti tako brzo, to bi išlo puno sporije da je bilo pod utjecajem lokalnih vlasti", objašnjava profesorica Rajagopalan.
Brzi rast je doveo do vrlo različitih životnih uvjeta za lokalno stanovništvo. Oni koji žive tamo gdje se država brine za infrastrukturu, nema ni struje ni vodovoda jer nedostaju resursi, a tamo gdje su kompanije investirale imaju sve usluge na visokoj razini. Korporacije su zbog svojih radnika uložile u bolnice, škole i fakultete, a u gradu je razvijen medicinski turizam. Bolnice imaju čak i vlastite kinodvorane!
Najveći investitor u ovaj grad je građevinska kompanija DFL koja je izgradila nekoliko cijelih kvartova i nudi građanima gradske usluge kao što je vatrogastvo i vodovod. Institut za ekonomsko upravljanje je još jedan odličan primjer gdje su različite privatne korporacije uložile u visoko školstvo i pokrenule fakultet koji već slovi među boljima u zemlji.
Međutim, nije sve tako krasno budući da odvoz smeća ne funkcionira u svim dijelovima grada i smeće uglavnom završi u obližnjim rijekama. Zbog brzog rasta populacije dolazi do velikih zastoja u prometu.
"To su standardni problemi. Kad se svi usredotoče na širenje poslovanja, premalo pažnje se pridaje onima koji žive u lošim uvjetima i oni na kraju plaćaju najveću cijenu", objašnjava Rajagopalan dodavši kako je Gurgaon, unatoč svemu, danas bolje mjesto za život od većine drugih indijskih gradova.
"Ljudima nije bitno tko im nudi usluge, bitno im je samo da ih imaju. U grad dolaze živjeti i mnogi bogati ljudi jer su ovdje gradske službe puno kvalitetnije nego drugdje, ako ih možeš priuštiti", ustvrdila je.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.