Piše: Mario Nakić
Izvor: The Blaze
19.1.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Izvor: The Blaze
19.1.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Rand Paul, republikanac libertarijanskog svjetonazora i Bernie Sanders, deklarirani socijalist imali su debatni okršaj na temu američkog zdravstvenog sustava u srijedu tijekom saslušanja Toma Price-a, Trumpovog izabranika za ministra zdravlja.
Prvo je senator Sanders optužio američki narod da nije solidaran, a Pricea da podupire "nepravedni zdravstveni sustav".
"Mislite li da zdravstvena zaštita nije pravo svih Amerikanaca, bez obzira jesu li bogati ili siromašni?", upitao je Sanders Price-a na što mu je ovaj počeo odgovarati riječima: "Pa, mi smo solidarno društvo...", ali ga je Sanders brzo prekinuo:
"Ne, mi nismo solidarno društvo! Nismo solidarni prema siromašnima i radnicima, naša statistika je gora od bilo koje druge zemlje na svijetu! Imamo najveći postotak siromašne djece i polovina starijih radnika nema ništa sačuvano za mirovinu", rekao je Sanders.
Kad je došao red na senatora Randa Paula, po struci oftalmologa koji je obavio već puno operacija oka uspješno bez ikakve naknade, on je upitao Toma Pricea, bivšeg liječnika:
"Ovdje je rečeno kako američka nacija nije solidarna, da je Amerika odvratno, pokvareno mjesto kojem nedostaje suosjećanja. I po toj logici, suosjećanje nedostaje i našim liječnicima. Dok ste bili zaposleni kao liječnik u Hitnoj pomoći, jeste li tretirali sve svoje pacijente jednako bez obzira na njihovu mogućnost da plate vašu uslugu?"
Price je odgovorio da je to "jedna od stvari na koje je ponosan" što su uvijek prihvatili svakoga tko se pojavio na Hitnoj i što je svatko dobio potrebnu zdravstvenu njegu.
Paul je nastavio: "Zanimljivo je da oni koji kažu da nama nedostaje suosjećanje veličaju vrline socijalizma. A znate kako zemlje poput Venezule, s velikim prirodnim resursima doživljavaju humanu katastrofu i ljudi nemaju što jesti. Važno je da debatiramo u ovoj zemlji o socijalizmu i kapitalizmu."
"Jedna od fenomenalnih zanimljivosti ove zemlje je da smo prije samo dvije godine, u 2014., donirali 400 milijardi dolara kao privatne tvrtke i pojedinci. Ne država, nego građani, kroz razne humanitarne fondove i crkve. Mi smo strašno solidarno društvo i mislim da se podaci o zdravstvu često pogrešno tumače. Koliko pomažemo svojim ljudima - mislim da liječnici u mojem okrugu ne samo da dobrovoljno pomažu drugima iz svoga kraja, već nerijetko idu i na međunarodna putovanja i dobrovoljno pomažu ljudima u drugim zemljama. I sve se to gubi kad kažu da smo bez srca, užasna zemlja. Ja mislim baš suprotno. Veličina naše zemlje je u solidarnosti, mi dajemo veći dio naše domaće proizvodnje u humanitarne svrhe od bilo koje socijalističke zemlje", objasnio je Rand Paul.