Piše: Mario Nakić
15.12.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
15.12.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Još na kraju prvog vala švedska je vlada imenovala neovisnu komisiju koja je trebala istražiti stanje u umirovljeničkim domovima diljem zemlje, je li bilo propusta u upravljanju ili politici prema starijima koji su mogli utjecati na visoku stopu smrtnosti uslijed epidemije koronavirusa.
Komisija je danas objavila rezultate. Prema pisanju švedskih medija, ti su rezultati izrazito nepovoljni za švedsku vladu jer je komisija utvrdila da je bilo značajnih propusta u pogledu državne brige za starije.
Komisija ističe da "davno poznati strukturni nedostatci nisu otklonjeni ni nakon izbijanja epidemije. Odgovornost za probleme u sustavu za zbrinjavanje starijih snose sadašnja i prethodne vlade koje su također imale saznanja o situaciji, rekao je bivši ustavni sudac Mats Melin, predsjednik Komisije na današnjoj konferenciji za medije. Dodaje da odgovornost dijele državne i lokalne vlasti skupa s privatnim savjetnicima.
"Vlada treba poduzeti mjere da bi skrb za starije osobe bila spremnija za epidemiju", dodaje Melin.
U Švedskoj je od početka pandemije s covidom umrlo oko 7.700 osoba. Stariji od 60 godina čine 96% umrlih, a čak 69% među svim umrlima su stariji od 80 godina. Većina tih ljudi zaražena je u domovima za starije i nemoćne.
Socijaldemokratski premijer Stefan Lofven, na čelu lijevo-liberalne vlade, našao se pod udarom kritike oporbenih političara. Ebba Bosch, čelnica Demokršćana, izjavila je da "premijer Lofven očito pogrešno vjeruje da ima najbolje ljude za upravljanje", a Jimmie Akesson, čelnik kranje desnih Švedskih demokrata, kaže da je to izvješće "potvrda kako su premijer Lofven i njegova vlada postupali loše u krizi". Oboje traže od Lofvena da preuzme političku odgovornost i podnese ostavku te raspiše prijevremene izbore.
Nooshi Dadgostar, predsjednica Ljevice, također nije štedjela Lofvenovu vladu:
"Svaki četvrti radnik u socijalnoj skrbi zaposlen je po satu, velik dio njih nije stekao ni potrebno obrazovanje za taj posao. Rekla bih da je ovo vjerojatno najblaži skandal koji se mogao dogoditi, s obzirom na to koliko je skrb za starije slabo opremljena i sada je zaista potrebno da svi političari o tome razmisle."
"Političare treba smatrati odgovornima jer je skrb za starije osobe nedovoljno financirana. Zašto je vlada tijekom ovog mandata imala prioritet smanjenja poreza za zaštitu umjesto da više ulaže u skrb za starije?", dodaje čelnica Ljevice.
Ulf Kristersson, čelnik Umjerene stranke (desni centar) koja je bila na čelu prijašnje vlade (2007-2015), složio se da su i prijašnje vlade odgovorne za strukturne probleme koji su postojali još od 1990-ih.
"I prijašnje su vlade trebale učiniti nešto po tom pitanju, no to ne izuzima aktualnu vladu od odgovornosti za ono što se dogodilo tijekom ove epidemije", rekao je Kristersson koji smatra da je vlada "presporo donosila odluke koje su mogle ograničiti širenje zaraze te nije preuzela odgovornost kad ju je trebala preuzeti".
Kritike na Lofvena dolaze i od strane njegovih koalicijskih partnera u vladi. Anders W Jonsson, glasnogovornik stranke Centar, rekao je da je izvješće komisije "tužno i zabrinjavajuće" te da su vladini napori od početka pandemije "kasnili ili bili nedovoljni".
Premijer Stefan Lofven kaže da još nije pročitao izvješće Komisije niti razgovarao s njima pa će pričekati s donošenjem zaključaka.
"Bilo bi čudno da nakon pandemije, nakon ovoga što nam se događa, ne izvučemo zaključak da stvari treba raditi drukčije", rekao je Lofven.
Na novinarsko pitanje da u izvješću piše kako je Vlada trebala preuzeti inicijativu i bolje opremiti umirovljeničke domove, Lofven odgovara: "Ova vlada i prethodne vlade trebaju preuzeti odgovornost za činjenicu da skrb za starije osobe nije dovoljno opremljena."
Na pitanje hoće li preuzeti političku odgovornost za nedostatke, odgovorio je da još nije pročitao izvješće pa ne može još na to pitanje odgovoriti. "Kao socijaldemokrat, pozdravljam raspravu o skrbi za starije osobe."
Ministrica za socijalni rad Lena Hallengren (također socijaldemokratkinja) slaže se da je švedska strategija zaštite starijih osoba zakazala, ali najavljuje novi zakon o njezi starijih osoba s "čvršćim propisima". Najavljuje i strože ispitivanje o medicinskoj kompetenciji za djelatnike koji vode brigu o starijim osobama. Vjeruje da će se time ispraviti mnogi nedostatci na koje je ukazala Komisija.