Piše: Mario Nakić
18.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
18.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Sjećate se nedavno kad je Željka Markić ludovala zbog privremene blokade njenog portala na Facebooku pa kad je pisala Vladi RH da učini nešto protiv "cenzure na Facebooku"? Da, tada su je svi ismijavali, s razlogom jer očito ne razumije da je Facebook privatna kompanija koja ima pravo obrisati sa svoje stranice što god želi iz bilo kojeg razloga i to nema veze sa slobodom govora. Država se nema pravo uplitati u odnos između Facebooka i njegovih korisnika niti smije nametati Facebooku pravila korištenja dok Facebook ne krši zakone RH. Nitko nije prisiljen koristiti Facebook, a onaj tko se ne slaže s njegovom poslovnom politikom uvijek može izabrati neku drugu društvenu mrežu.
Baš kad sam pomislio da je narod to shvatio, pojavio se Davor Bernardić. Predsjednik SDP-a pokazao je da ne poznaje osnove ekonomije i sustava privatnog vlasništva kad je upitao premijera Andreja Plenkovića za obrisane satirične stranice "Di su pare?" i "Pretjerivač".
"Je li stranica Di su pare poticala govor mržnje - nije, ne možete satiru podvući pod govor mržnje i cenzurirati društvene mreže", predbacio je Bernardić Plenkoviću tijekom Aktualnog prijepodneva u Saboru.
Nitko od novinara nije shvatio ovu glupost kao što su svi brzo shvatili kad je praktički istu stvar pitala Željka Markić. Bernardić je čak ispao gluplji od Željke Markić, s obzirom da je ona shvatila da njenu stranicu nije blokirao Plenković. Bernardić ozbiljno misli da je to napravio Plenković.
Kakve Plenković ima veze s brisanjem stranica na Facebooku? Apsolutno nikakve. I nema apsolutno nikakvu moć da na to utječe. Stranice "Di su pare?" i "Pretjerivač" su bile stvarno odlične, a one su ispale žrtve učestalih pritisaka na Facebook od strane Europske unije. Njemačka i druge države natjerale su predstavnike društvenih mreža da potpišu namjeru kako će brzo reagirati na mržnju. Budući da njima stvarno nije isplativo zaposliti desetke tisuća ljudi koji će provoditi istrage o svakoj prijavi, u strahu od tužbi Facebook briše sve što prikupi veći broj prijava. Mnogi u Hrvatskoj uživaju kad svojim neistomišljenicima onemoguće govor pa su uživali prijavljujući stranice i profile koji im se ne sviđaju.
Tako je srušena Markić, tako je srušen Bujanec, tako su srušene i "Di su pare?" i "Pretjerivač". Svi su oni samo kolateralne žrtve birokratskog pritiska na društvene mreže. Lex Stanković, kao i slični zakoni koje će uskoro uvesti i mnoge druge europske države, samo će povećati taj pritisak na društvene mreže i na vlasnike portala koji će onda preventivno brisati i blokirati sve po prijavi. Bolje i to nego ostaviti sumnjiv sadržaj i onda riskirati ogromnu novčanu kaznu.
Stoga svi oni što sad kliču Plenkoviću koji priprema zakon koji bi, k'o fol, trebao spriječiti govor mržnje i lažne vijesti na internetu, prvi će cviliti i njega optuživati kad postanu kolateralne žrtve vlastitih suludih ideja i želja.
Da ne bi slučajno ispao pametniji od svoga kolege Bernardića, pobrinuo se Krešo Beljak, predsjednik HSS-a, koji je na Twitteru ozbiljno pohvalio Beru što je "ostavio Plenkovića bez teksta". Neprocjenjivo!