Piše: Mario Nakić
Izvor: AEI
22.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
Izvor: AEI
22.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Znanstveno i matematički može se dokazati činjenica da ekonomski protekcionizam (tarife na uvoz robe i usluga, subvencija pojedinih domaćih sektora novcem poreznih obveznika te sankcije i embargo) šteti ekonomskom rastu, usporava rast zaposlenosti, uništava prosperitet i umanjuje životni standard građana, piše ekonomist Mark J Perry s američkog ekonomskog instituta za javne politike AEI.
Klikni na sliku za uvećani pregled
Zašto onda mnogi političari i mase diljem svijeta shvaćaju protekcionizam ozbiljno, kad je on zapravo samo oblik ekonomskog samoubojstva? Ovo su neki od glavnih razloga:
1. Pogrešno vjerovanje da je trgovina igra u kojoj jedna strana mora pobijediti, a druga mora biti poražena. Istina je da je trgovina win-win situacija.
2. Cijena protekcionizma za konzumente je uglavnom skrivena (ne dolazi direktno kao rezultat protekcionizma)
3. Korist koju pojedini proizvođači imaju od protekcionizma lako se vidi i identificira
4. Radna mjesta koja se sačuvaju protekcionizmom lako su vidljiva
5. Radna mjesta izgubljena zbog protekcionizma nisu lako vidljiva jer dolaze tek indirektno, kao rezultat poskupljenja, slabijeg životnog standarda i smanjene osobne potrošnje
6. Korist pojedinih proizvođača može biti vrlo visoka i dolazi vrlo brzo
7. Cijena protekcionizma za sve ostale proizvođače je pojedinačno niska premda je ukupno gledano viša od koristi pojedinaca iz točke br. 6.
8. Cijena protekcionizma za potrošače dolazi u etapama (cijene proizvoda ne skaču odjednom nego postupno)
9. Proizvođači koji traže subvencije i zaštitu su jako dobro organizirani
10. Potrošači koji plaćaju cijenu protekcionizma su raspršeni i nisu organizirani
11. Ogromna je politička korist kod protekcionizma jer je na nacionalističku kartu i zaštitu domaće proizvodnje najlakše igrati i pridobiti glasove, ali i potporu domaćih zaštićenih proizvođača
12. Ogromna je cijena koju plaćaju političari koji pokušaju maknuti barijere u prekograničnoj trgovini, u vidu gubitka glasova i potpore domaćih zaštićenih proizvođača
13. Patološka, ali pogrešna opsesija da je uvoz loš
14. Kronični nedostatak razumijevanja osnovna ekonomije među širom populacijom
15. Kronični nedostatak ekonomske pismenosti među političarima
Zaključak
Navedeni nam razlozi pomažu shvatiti popularnost protekcionizma unatoč činjenici da on garantirano nanosi štetu. Protekcionizam je popularan isključivo zbog političkih, a ne ekonomskih razloga.