"Treba nam siguran smjer i stabilna vlada" - bio je slogan SDP-a pred zadnje izbore i poruka uz koju nam se uskoro bivši predsjednik SDP-a smiješio s jumbo plakata. To se pokazalo kao gubitnički slogan.
Sada, nakon izbora i SDP-ovi rivali i pobjednici tvrde totalno isto. "Treba nam stabilna vlada", ponavlja Andrej Plenković, predsjednik HDZ-a. Predsjednica države Kolinda Grabar Kitarović ponavlja u istom tonu. Predstavnici tiskarske koalicije "Jedina opcija" tvrde nešto slično, a tu je i hrpa lijevih novinarskih komentatora čiji je sad glavni zadatak napuniti nam uši i mozak tom mantrom da će nam biti "bolje, samo da dobijemo konačno tu stabilnu vladu". Samo neka se što prije dogovore pa da možemo nastaviti živjeti.
A ja se pitam, onako laički, kako smo onda živjeli zadnjih 9 mjeseci? Tako bismo, valjda, mogli i dalje. Navest ću nekoliko glavnih razloga zašto mislim da su svi spomenuti akteri ovog teksta duboko u krivu.
1. Stabilnu vladu smo imali prošlih 25 godina
Do ove godine, imali smo skroz stabilnu vlast. Jest da se mijenjala tu i tamo, ali uvijek je bila stabilna. Kako je to izgledalo, vidjeli ste. Koji su rezultati, znamo. Što će nam onda opet stabilna vlast?
2. Stabilna vlada previše troši
Kad je vlast stabilna, onda se razbacuje proračunskim novcem. To je sasvim razumljivo, oni su u dealu, lako se dogovore, a novac nije njihov. Dakle, troši koliko hoćeš, na što ti god padne na pamet. Na tuđi račun.
3. Stabilna vlast donosi loše zakone
Kad je vlast stabilna, onda im nije teško donijeti zakone. Sjećate li se kad je zadnji put Hrvatski sabor donio neki dobar zakon ili ukinuo loš? Ni ja.
4. Stabilna vlast lakše uhljebljuje
Istina, čak ni stabilnost vlasti kod nas nije uvjet da se ne uhljebljuju novi ljudi u državne službe, što smo imali prilike već vidjeti, ali ipak im nije lako ulaziti u proračunske stavke i mijenjati ih niti donositi odluke o potrebama novih službi i agencija dok nisu u totalnom dogovoru. Kad vlast nije stabilna, teže uhljebljuje nove ljude.
5. Stabilna vlada je jamac zaduživanja
Što je vlast nestabilnija, to je slabiji kreditni rejting RH u svijetu i kod nas. A znamo što znači svaki novi kredit koji država podigne. Krediti se moraju vratiti. Političare na vlasti ovo zadnje nije briga jer računaju ionako da oni neće biti na vlasti kad se to bude trebalo vraćati. Njima je važno samo namiriti trenutne potrebe sustava koji je, btw, ogroman. I bit će još veći ako se opet dogovori stabilna vlast.
Nisu političari jedini koji žele stabilnu vlast da bi mogli lakše trošiti naš novac. Naravno da ima i poduzetnika koji to također priželjkuju, a to se ovih dana može pročitati u našem tisku. Mislim da svatko tko traži "što prije stabilnu vladu", zapravo to traži zbog sebe, a ne zbog naroda. Narod dobro živi bez vlade, gospodarstvo cvate, a država se ne zadužuje. Nije tako samo kod nas, tako je i drugdje.
Naravno da ovakva situacija ne ide na ruku poduzetnicima koji rade s državom, ali oni će se morati okrenuti tržištu. Američki ekonomist i nobelovac Milton Friedman je to jako dobro objasnio: "Poduzetnici su, uz moje kolege znanstvenike, najveći protivnici slobodnog tržišta. Znanstvenici vole slobodu u svom radu, ali kad je riječ o drugima, onda vide nedostatke i traže uplitanje države. Poduzetnik, pak, voli slobodu tržišta za druge, ali kad je riječ o njemu, onda očekuje pomoć i protekciju države".
Zato ne vjerujte političarima, korporatistima ni potkupljenim novinarima. Stabilna vlada je zaista zadnje što nam u ovom trenutku treba.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora