Piše: Liberal.hr
Izvor: FEE
27.6.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Liberal.hr
Izvor: FEE
27.6.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Grad Seattle (Washington, SAD) je prije dvije godine donio odluku o povećanju minimalne plaće sa 7,25 na 13 dolara po satu. Povećanje minimalca je išlo u dva vala - prvo na 11, a nakon godine dana na 13 dolara. U isto vrijeme, Grad Seattle je naručio provođenje dvogodišnjeg istraživanja o utjecaju ove političke odluke na gospodarstvo Seattlea. Nadali su se kako će rezultati pokazati da su kritičari ove odluke bili u krivu, no rezultati su u suprotnosti s njihovim željama.
Jonathan Meer, profesor ekonomije na sveučilištu u Teksasu komentirao je rezultate istraživanja na svome Facebook profilu kao "totalnu katastrofu":
"Ovo je službeno istraživanje koje je naručio prije par godina sam Grad i tada sam pozdravio takvu odluku da budu transparentni u preispitivanju vlastite politike. Ovo je prvo istraživanje provedeno u jednom većem gradu u kojem je došlo do tako velikog povećanja minimalca u relativno kratkom vremenu, s administrativnim podacima koji su puno detaljniji nego inače.
Rezultati pokazuju, jednom riječju, katastrofu: broj radnih sati radnika s niskim primanjima pao je ukupno za 3,5 milijuna sati u tri mjeseca. Na to je utjecao gubitak radnih mjesta i smanjenje radnog vremena onima koji su ostali raditi. Gubitci su toliko dramatični da su smanjene plaće onih s niskim primanjima još za 120 milijuna dolara na godišnjoj razini. U prosjeku, radnik s niskim primanjima je primao 125 dolara mjesečno manje nego prije povećanja minimalca.
Ovo istraživanje bi moglo dati potpuno novi uvid u ekonomiju današnjice i kako veliko povećanje minimalca može zapravo naštetiti radnicima. Znam da jako puno ljudi očajnički želi vjerovati da je minimalac "besplatni ručak", ali nije. Gubitci će se s vremenom povećati, radnici će gubiti radna mjesta, i to oni s najnižim primanjima."