Piše: Mario Nakić
22.10.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
22.10.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Nakon nedjeljnih federalnih izbora u Švicarskoj mediji su pisali o "zelenom valu", "tektonskim promjenama", a postoji mogućnost da švicarska nacionalna politika promijeni kurs. Razlog? Klimatske promjene.
Sve parlamentarne stranke, izuzev dvije zelene, osvojile su manje glasova i zastupničkih mjesta nego prije 4 godine. Najviše je izgubila konzervativna stranka SVP (desnica). To je stranka koja se tradicionalno protivi imigraciji, čvršćem vezanju za Europsku uniju i bilo kakvoj politici vezanoj za klimu. Na prošlim izborima osvojili su 30, a na ovim samo 26 posto glasova. I dalje su najjača politička stranka u zemlji.
Socijaldemokrati (SP - lijevi centar) osvajaju 17 posto ili 2 postotna boda manje nego 2015. godine. Liberalni FDP (desni centar) je osvojio 15 posto ili 1 postotni bod manje nego 2015. Demokršćani (CDP - centar) izgubili su najmanje u odnosu na prethodne izbore osvojivši 12 posto, ali su pali na peto mjesto i vjerojatno će izgubiti mjesto u vladi. Prestigla ih je Zelena stranka (GP) osvojivši 13 posto ili 6 postotnih bodova više nego prije.
Zeleni su ljevica, puno radikalniji od socijaldemokrata i to je ono što mnogi u Švicarskoj vide kao problem. Sada će imati znatno veći utjecaj na ekonomsku politiku i vrlo vjerojatno ući u vladu.
Zeleni liberali (GLP - centar) su frakcija koja se 2004. godine odvojila od Zelene stranke zbog neslaganja oko ekonomskih pitanja. I oni su ostvarili značajan napredak osvojivši 8 posto. Lijevi mediji diljem svijeta izražavaju nadu da se dvije zelene stranke ponovno ujedine, čime bi postali druga stranka u zemlji i još važnije - to bi im omogućilo da skupa sa socijaldemokratima formiraju lijevu vladu, prvu u 60 godina.
Švicarska ima jedinstveni sistem formiranja vlasti po tzv. "čarobnom ključu". Već 60 godina je konsenzus da u vladi od 7 ministara sjede po dva člana SVP-a, SP-a i FDP-a te jedan član CDP-a. Ali budući da je CDP pao na peto mjesto, a Zeleni su izbili na četvrto, taj konsenzus će se sada morati mijenjati. Ukoliko se Zeleni ujedine sa Zelenim liberalima, mogli bi ne samo osvojiti jedno mjesto u vladi (ono koje su dosad držali demokršćani), već i jedno uzeti FDP-u. U tom bi slučaju lijevo-zelena koalicija imala 4 umjesto dosadašnja 2 ministarska mjesta. Ali šanse za udruživanjem dviju zelenih frakcija nisu velike.
Jurg Grossen, predsjednik Zelenih liberala je ovako opisao politiku svoje stranke:
"GLP je progresivna stranka centra, neovisna i spremna na kompromise. U fokusu naše politike je zaštita okoliša, ali ne nauštrb gospodarstva, nego u skladu s njim."
Sigurno su osvojili dosta glasova koji bi inače pripali FDP-u koji je prije dvije godine na anketama kotirao kao druga politička stranka u zemlji s oko 20 posto podrške. Podrška liberalima je u međuvremenu splasnula jer je fokus javnosti potpuno prešao na klimatske promjene, a liberali ne žele pristati na bilo kakve politike koje uključuju uvođenje novih poreza i regulacija u gospodarstvu radi borbe s klimatskim promjenama. Petra Gossi, predsjednica Liberala, objavila je na službenoj stranačkoj stranici sljedeće priopćenje:
"Predanost liberalnoj politici zaštite okoliša se nastavlja
Iako je rezultat razočaravajući, FDP - liberali danas su uspjeli spriječiti veću štetu. Izgubili smo neka mjesta u Nacionalnom vijeću (gornji dom parlamenta, op.a.). Ali gubitak je mogao biti još gori s obzirom na okolnosti. Danas su pobijedile dvije zelene stranke. Rezultat izbora pokazuje da stanovništvo očekuje rješenja u politici zaštite okoliša i klime. FDP će biti posvećen rješenjima slobodnog razmišljanja. Moraju biti efikasna, ali istovremeno moraju promovirati ekonomski razvoj i napredak. Moraju biti društveno prihvatljiva, uzdati se u inovacije i napredak uz točno prikazivanje troškova. Odbijamo socijalističke recepte sa zabranama i novim porezima."
Švicarska je tradicionalno na europskom vrhu po ekonomskim slobodama pa rast ljevičara podiže nova pitanja. Hoće li doći do promjene u švicarskoj politici, još je teško reći. Birači su jasno pokazali da su se dobrim dijelom okrenuli zelenim rješenjima, ali vodeći konzervativci za to ne žele čuti, a liberali odbijaju bilo kakve politike koje bi mogle zakočiti ekonomski razvoj. S druge strane socijaldemokrati i zeleni sigurno će vršiti pritisak sada, osnaženi "zelenim glasačkim valom". Bitka se sada s birališta prebacuje u Nacionalno vijeće i Vijeće kantona, dva doma parlamenta koji će birati članove u novi sastav vlade.