Piše: Liberal.hr
10.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Liberal.hr
10.1.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Batman je jedan od najpopularnijih likova znanstvene fantastike o kojem su snimljene serije filmova. Također, na temu Batmana je 1990-ih izlazio serijal stripova u ukupno 11 nastavaka, u izdanju Elseworlds, publikacije poznate kompanije DC Comics. U jedanaestom izdanju ovog stripa mjesto i vrijeme radnje sasvim su neuobičajeni za Batmana, ali savršeno su se uklopili u njegov lik.
Američki umjetnik Paul Pope je autor i ilustrator priče "Berlinski Batman". Radnja se događa u Njemačkoj pred početak Drugog svjetskog rata, a Pope je inspiraciju za priču pronašao u djelima Ludwiga von Misesa i stvarnom događaju iz njegova života.
Glavni lik je Baruch Wane, preko dana bogati umjetnik (slikar) koji je prijatelj s policijskim šefom od kojeg skriva svoje židovsko porijeklo. Preko noći Wane se pretvara u moćnog i tajnovitog Batmana i bori protiv nacista. U tome mu pomaže njegova djevojka Robin (vidite li što su tu napravili?) koja je cijelo vrijeme zapisivala memoare o događajima koje je s njim proživjela.
Wane je u mladosti doživio veliku tragediju kad je antisemitska banda upala u kuću njegove obitelji i pred očima mu nasmrt pretukla roditelje. Tada se je zakleo da će ostatak života provesti u borbi protiv kriminalaca i državne represije. Puno je vježbao da bi 1938. godine bio izgrađeni borac za pravdu sa svojim supermoćima. Njegovo blisko poznanstvo s policijskim šefom pomoglo mu je da sazna što nacisti namjeravaju učiniti i onda im u noćnim akcijama remeti planove.
Tako je saznao da su zaplijenili radove austrijskog ekonomista Ludwiga von Misesa koje namjeravaju vlakom prevesti do Hitlera. Batman je pokušao zaustaviti vlak kako bi iz njega izvukao Misesove spise, ali mu naum ne uspijeva jer ga pripadnici Gestapa okružuju. Umjesto da im se preda, Batman diže eksplozivom sve u zrak, tako da Misesovi spisi nikada ne dođu Fuhreru u ruke.
Na kraju stripa, dok Batman izvodi svoju akciju protiv nacista u vlaku, u stripu se navode zapisi iz memoara njegove Robin, tako da je Pope zapravo educirao publiku o značaju velikog ekonomista:
"Ludwig von Mises pobjegao je u Sjedinjene Države prije nego što su nacisti provalili u njegov stan. Vlasnica stana, koja je bila dobra s njegovom majkom, rekla je vlastima da Mises radi na novoj knjizi koja će biti jako kritična prema društvenoj i ekonomskoj politici nacista. Usporili su ga, ali ga nisu mogli zaustaviti. Nastavio je raditi na svojoj knjizi koja je konačno objavljena 1949. godine pod naslovom 'Ljudska akcija' i sada se smatra jednim od najvećih ekonomskih djela našega vremena. Von Mises je bio anti-autoritaran, njegove ideje su predstavljale prijetnju prvo nacistima, a potom Sovjetskom Savezu, ali i modernim etatističkim vlastima današnjice. Bio je protivnik socijalizma u svakom obliku. Zagovarao je osobnu slobodu, slobodu govora i mišljenja...baš kao, rekla bih, i Batman."
Dakle, strip se zasniva na istinitom događaju, nacistički Gestapo je zaista zaplijenio Misesova nedovršena djela i rukopise nakon osvajanja Beča. Ali neke stvari su u priči izmijenjene, konkretno njegova "Ljudska akcija" nije napisana na temu nacističkih politika, već je riječ o sveobuhvatnoj i opsežnoj ekonomskoj raspravi u kojoj je Mises iznio možda najbolju obranu za slobodno tržište ikada, zato se knjiga smatra vrlo značajnom ekonomskom literaturom. A nacisti se u toj knjizi spominju samo usputno. Mises je napisao drugu knjigu u kojoj se više pozabavio nastankom i politikom nacizma, to je "Svemoguća vlada: nastanak totalne države i totalnog rata", objavljena 1943. godine u jeku Drugog svjetskog rata.
Iako se dugo smatralo da su zaplijenjeni Misesovi spisi uništeni uslijed ratnih razaranja ili da su ih nacisti zapalili (i sam Mises je umro u tom uvjerenju) u kasnim 1990-ima oni su pronađeni u Moskvi. Više o tome pročitajte ovdje, stvarna priča je najmanje jednako zanimljiva kao i SF of Batmanu.
Berlinski Batman objavljen je ponovno u sklopu miniserije Batman: Year 100, koju je također napisao i ilustrirao Paul Pope.