Piše: Mario Nakić
5.11.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
5.11.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Vlada RH, prema preporukama Europske komisije, nastavlja provoditi deregulaciju tržišta usluga. Dosad je provedeno preko 230 mjera, među kojima su najpoznatije liberalizacija taksi usluga i autoškola.
Vlada je nedavno usvojila mjeru po kojoj inženjeri gradilišta i voditelji građevinskih radova neće više imati obavezno članstvo u strukovnoj komori. Riječ je o oslobađanju plaćanja nameta koji ih je stajao 1.800 kuna godišnje. Ova mjera obuhvaća oko 5.000 osoba. One više neće biti ni obavezne posjedovati policu osiguranja od odgovornosti.
U planu je i novi paket od 20 mjera liberalizacije tržišta usluga uključuje ukidanje re-licenciranja energetskih certifikatora (namet plaćanja procedure), ukidanje višestrukih ispita za vodiče i ukidanje teritorijalnog ograničenja po županijama (prema položenom ispitu). Također, planira se smanjivanje broja zaštićenih turističkih lokaliteta što smanjuje cijenu i satnicu jedinstvenog ispita za vodiča. Deregulira se i tržište voditelja turističkih agencija, olakšava rad ljekarni, ukida se zabrana oglašavanja za ljekarne i fizioterapeute (za odvjetnike, arhitekte i inženjere je već ranije ta zabrana ukinuta).
Arhitektima i inženjerima, kao i za još 30-ak profesija, već je snižena prekomjerna reguliranost i omogućena je veća konkurencija.
Broj reguliranih profesija u Hrvatskoj je smanjen tako da je sad otprilike na razini prosjeka EU, ispod Češke, Slovačke i Poljske. Kad je Hrvatska ulazila u EU 2013. godine imala je najreguliranije tržište usluga u Uniji.
Ukidaju se još dva nameta - za obrtnicu i odobrenje za domaću radinost. Time će se obrt moći osnovati za 0 kuna. Ukida se i propis - pravilnik o djelatnostima koje se mogu obavljati kao sezonski obrt, a period za obavljanje sezonskog obrta se povećava sa 6 na 9 mjeseci.
Kao i svaki put kada se ukinu neke regulacije koje štete korisnicima jer poskupljuju cijene usluge, nastaje pobuna među onima kojima su takve regulacije koristile. Tako se sada bune turistički vodiči koji će se morati suočiti s konkurencijom. Oni tvrde da su vladine mjere deregulacije "neofeudalizam" i udar na njihovo "pravo na rad".
Ljudi u Hrvatskoj brkaju prava i privilegije. Navikli su da imaju prereguliranu profesiju i to im je odgovaralo jer su bili zaštićeni od dolaska nove konkurencije. S druge strane, to je poskupljivalo cijene njihovih usluga. Sada će se morati boriti s većom konkurencijom i mnogi će morati nuditi svoje usluge jeftinije. Tko će profitirati? Korisnici njihove usluge, u ovom slučaju turisti.
Vodičima ne odgovara što će sada moći i vodiči iz druge županije doći i raditi u njihovu županiju. Kažu: "Stranci će nam uzeti kruh, pa ne mogu oni objašnjavati Domovinski rat". Ako se bojite da će vam stranci uzeti posao, onda ne znate svoj posao dovoljno ili trebate promijeniti profesiju.