Piše: Mario Nakić
21.3.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
21.3.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Država ili tržište? To je ključno političko pitanje na koje se inače, u zapadnom svijetu, danas svodi svaki problem. Ukratko, po odgovoru na to pitanje određuje se i pozicija pojedinca ili stranke u političkom spektru. Ako je za neku osobu češće odgovor "država", onda se kaže da je lijevo orijentirana, a ako je češće odgovor "tržište", onda je desno. Naravno, postoje i svjetonazorska pitanja o preferencijama koja jesu predodređena odgojem, religijom ili okolinom/iskustvom, ali i ona se, kad dođe do zakona, u praksi opet svode na jednostavno pitanje: država ili tržište?
U Hrvatskoj to pravilo ne vrijedi. Ovdje se to pitanje ne postavlja jer gotovo nitko i ne razmišlja na taj način. Ovdje je ključno pitanje: država ili crkva? Što ste veći vjernik, to ste veći desničar, a što više pljujete Katoličku crkvu, to ste više lijevo. I nema tu nikakve druge filozofije.
Mene su nedavno, zbog teksta o transparentima na Noćnom maršu za Dan žena, prozvali da sam zatucani klerik. Ništa čudno, ljudi kod nas jednostavno funkcioniraju na taj način. Ljevičari donose svoje stavove isključivo ravnajući se po stavovima klera. Ako crkva kaže jedno, oni će automatski zauzeti suprotnu stranu. Desničari se također ravnaju po stavovima klera (oni prvo čekaju da čuju što će Crkva reći pa onda prihvaćaju taj stav).
Iz ovoga bi netko mogao zaključiti da su u pravu ljevičari kad tvrde da u Hrvatskoj "crkva drma državom". Međutim, to je naprosto netočno. Samo zato što je Crkva u stanju zauzeti vlastiti stav o društveno-političkim pitanjima i što se po tom stavu onda ravnaju (ili dijele) i političari i cjelokupna javnost ne znači da Crkva ima ikakvu moć nad državnim institucijama niti je kler za to kriv. Naši ljevičari jednostavno toliko vole svoju bivšu domovinu i teže tome da se RH vrati u stanje kakvo je bilo u SFRJ. Tada crkva nije smjela javno iznositi mišljenja o politici i vlasti. Oni nas žele uvjeriti da tako treba biti i da sekularnost znači da Crkva mora šutjeti. A u stvarnosti, ne mogu se sjetiti niti jedne odluke Vlade koja je bila u skladu sa zahtjevima Crkve. Crkva prima novac iz proračuna i to joj je dovoljno da se nikada ne pobuni previše, baš poput svih "nevladinih" udruga civilnog društva. Tako da bi se prije moglo reći da kod nas država drma crkvom nego crkva državom.
Je li Hrvatska jedinstvena u svijetu po ovakvoj političkoj podjeli? Možda i nije, svakako je činjenica da crkvene organizacije u cijelom zapadnom svijetu utječu na javnost, što je normalno u demokratskom društvu. Oni koji žele prekinuti utjecaj crkve u zemlji gdje je (bar deklarativno) preko 85 posto stanovništva katoličko moraju znati da je taj cilj moguće postići samo kroz brutalnu diktaturu. Ne znam, dakle, je li i u drugim zemljama glavno pitanje "crkva ili država" kao kod nas, vjerojatno ima još neka ex-komunistička zemlja gdje se vode takve rasprave, ali meni to nema previše logike kako god da pogledam.
Razloge današnjim svjetonazorskim prijeporima koji se temelje isključivo na vjeroispovijesti i reflektiraju se na sva ostala politička i ekonomska pitanja možda treba tražiti u 50 godina komunizma koji veći dio naroda (na ovaj ili onaj način) još uvijek nije prebolio. U vrijeme SFRJ Katolička crkva je u Hrvatskoj bila svojevrsni čuvar hrvatskog nacionalnog identiteta i kulture. Taj je sentiment ostao i dan-danas ukorijenjen u ovo društvo, mi smo zarobljeni u nekim bivšim vremenima i ne možemo se iz njih izvući.
Nisam se nikada previše bavio Crkvom niti njenom organizacijom iz jednostavnog razloga što nisam pripadnik nijedne crkve pa to ne smatram svojim problemom. Ali zato što ne okrivljujem Crkvu za svaki problem u zemlji i zato što tvrdim da nema nikakvog "klerofašizma" u Hrvatskoj mnogi će me proglasiti konzervativcem, desničarom, klerikom, klerofašistom itd. I to se već događalo dosta puta, tako da sam na to već navikao.
Koliko je to daleko otišlo, pokazuje i činjenica da ljevičari sad slave čovjeka suđenog zbog ratnog zločina (točnije, zbog mučenja i ubojstava zarobljenih Srba tijekom Domovinskog rata) samo zato što je najavio da će glasati za ratifikaciju Istanbulske konvencije "jer Hrvatska treba ostati sekularna država". Kakve veze Istanbulska konvencija ima sa sekularnošću? Ali ljevičarima je totalno nebitno ako organiziraš vlastitu kopiju crnih SS-ovaca kao mladež svoje stranke, ako si počinio ratne zločine nad ljudima samo zato što su druge etničke pripadnosti - dovoljno je da kažeš nešto protiv crkve i bit ćeš njihov heroj.
To je samo jedna u moru nelogičnosti u ovom Apsurdistanu od zemlje koja je pitanje "država ili tržište" zamijenila pitanjem "država ili crkva". Budući da je tržište otpalo iz igre, previše podsjeća na ekonomiju, a nama ekonomija nije interesantna. Naprosto, crkva se ne bavi ekonomskom politikom i zato o tome teško možemo imati vlastiti stav. Ekonomiju prepuštamo "stručnjacima" koji su zanat pekli u komunizmu. I eto nas sad, tu smo gdje smo.