Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
9.9.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
9.9.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Nacija koja je na početku ovog koronaludila bila uvjerena u mantru "Slušaj struku", koja se iskazivala heštegom na društvenim mrežama, nikada nije slušala pravu struku. Ako pričamo o epidemiji, struka koju smo trebali slušati je ona epidemiološka. Svjesno ili ne, naša vlada, zdravstvena vlast i javnost radili su sve po uputama struke, ali NOVINARSKE struke.
Epidemiolozi u ovoj zemlji posljednjih su mjeseci svedeni na nezahvalan i prilično besmislen posao. Oni se praktički ubijaju od posla nazivajući kontakte svake osobe koja se na testu pokaže pozitivna na covid. Njihov je zadatak da ispituju ljude s kime su se vidjeli, koga su kontaktirali, s kime su bili na kavi, u crkvi ili na rođendanu. To je posao lokalnog privatnog detektiva koji je angažiran od strane ljubomornog supruga da pronađe ljubavnika svoje žene.
Naravno da su ljudi razočarani, shvaćaju da to nije posao za koji su se školovali i ne žele to raditi doživotno. Bilo je samo pitanje vremena kad će se pobuniti. To se i dogodilo, konačno:
Miroslav Venus, predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva, prije deset dana je ministru Berošu poslao dopis u kojem je predložio niz mjera koje bi trebale unaprijediti rad na suzbijanju bolesti covid-19 i mjere koje bi isto tako trebale pomoći epidemiolozima, za koje navodi u razgovoru za Index da rade danonoćno već šest mjeseci.
"S obzirom na poznatu činjenicu da je SARS-CoV-2 virus u lokalnoj transmisiji, te potrebu pridržavanja epidemioloških mjera (fizička distanca, nošenje maski, higijena i dezinfekcija) od strane svih, potrebno je razmisliti o promjeni strategije koja uključuje stavljanje u samoizolaciju zaražene osobe (pozitivne na SARS—CoV-2 virus) i kontakte zdravstvene djelatnike, te one koji rade u domovima za starije i nemoćne osobe. Svi ostali ustanovljeni kontakti moraju se ponašati osobno odgovorno u skladu s već spomenutim epidemiološkim mjerama", stoji u dopisu koje je Hrvatsko epidemiološko društvo poslalo ministru Berošu.
Znači, prije 10 (slovima: deset) dana epidemiolozi su preko svoga strukovnog udruženja uputili zahtjev ministru zdravstva Viliju Berošu u kojem traže ukidanje mjere samoizolacije izuzev za medicinsko osoblje i zaposlenike umirovljeničkih domova. Ministar im JOŠ UVIJEK NIJE ODGOVORIO.
Toliko se, dame i gospodo, u ovo doba strašne pandemije, cijeni epidemiološka struka u Hrvatskoj. Niti itko u vlasti reagira, a ni javnost nije pretjerano zainteresirana za njihovo stručno mišljenje.
Samoizolacija je zaista - to sam govorio od početka radi čega su me zamrzili mnogi - jako loša i kruta mjera koja ima značajan negativni utjecaj i na gospodarstvo i na društvo u cjelini. Ministar Beroš, kao čovjek koji je radio točno 0 dana u privatnom sektoru, teško da može ovo shvatiti. Državnim službenicima nije lako shvatiti da poduzetnici i radnici u privatnom sektoru imaju radne obaveze od kojih su mnoge neodgodive ili će pretrpjeti veliku štetu ako ih odgađaju. A samoizolacija na 14 dana u mnogim branšama znači upravo to - odgađanje ili čak otkazivanje radnih obaveza, što znači financijske gubitke. Nitko u državnoj vlasti vas neće pitati ZAŠTO plaće, doprinosi i porezi nisu plaćeni, jednostavno će vas kazniti.
Ministre, po prvi put od početka ove epidemije poslušajte STRUKU. Vratite epidemiolozima dostojanstvo i vratite ih korisnom radu koji je potreban u ovo vrijeme, ukinite pogubnu mjeru samoizolacije za sve zaražene i njihove kontakte, dozvolite nam da se naučimo živjeti s covidom kao što smo se navikli živjeti s drugim virusima. #slušajstruku. Ozbiljno.