Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia/Twitter
27.10.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia/Twitter
27.10.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Na saslušanju u američkom Kongresu demokratska predstavnica Alexandria Ocasio-Cortez izrešetala je pitanjima Marka Zuckerberga, osnivača Facebooka. Njena pitanja odnosila su se na političko oglašavanje na Facebooku. Zastupnica je tražila od Zuckerberga da joj da čvršće jamstvo kako će Facebook skidati s platforme svaki oglas koji je po njoj širenje dezinformacija. To joj Zuckerberg, naravno, nije mogao jamčiti.
Lijevi mediji su nakon toga osvanuli sa zahtjevima da vlade diljem svijeta uspostave čvršću kontrolu nad Facebookom. Pavel Gregorić, hrvatski filozof i ljevičar, podijelio je na Twitteru članak iz Guardiana u kojem autorica Carole Cadwalladr optužuje Facebook da ne vodi dovoljno brige o "istini" te zahtijeva od državnika diljem svijeta da donesu zakone koji će natjerati ovu firmu da ispunjava njihove zahtjeve.
"Why are these lying politicians not taking action over this lying company that is allowing lying politicians to lie to me?", citirao je Gregorić autoricu iz Guardiana (u prijevodu: "Zašto ovi lažljivi političari ne poduzmu nešto protiv ove lažljive tvrtke koja dozvoljava ovim lažljivim političarima da mi lažu?")
Odgovor je vrlo jednostavan: zato što ti lažljivi političari nisu vlasnici te tvrtke. Facebook je privatna tvrtka i ima pravo na vlastita pravila korištenja. Korisnici Facebooka su građani koji svojevoljno odluče koristiti Facebook, nitko ih nije na to obvezao, a Facebook im to dozvoljava dok god ne krše njegove uvjete korištenja. Riječ je o najobičnijem odnosu između korisnika i pružatelja usluge. Naravno, ljevičarima ovaj argument ne igra nikakvu ulogu, pogotovo socijalistima, jer njima je cilj po definiciji nacionalizirati privatne kompanije i ukinuti privatno vlasništvo nad sredstvima proizvodnje.
OK, ali što to znači u praksi? Zamislimo da države preuzmu upravljanje nad Facebookom i da mu nametnu vlastita pravila korištenja. Tko bi o tome odlučivao? Političari na vlasti. A tko su ti političari? U SAD-u to je Donald Trump, u Hrvatskoj HDZ, u Velikoj Britaniji Boris Johnson. Sve redom, dakle, političari koje ljevica prezire.
Kad sam podsjetio Gregorića da je to zapravo zahtjev da Trump i Plenković preuzmu kontrolu nad Facebookom, njegov je odgovor glasio: "Poluobrazovani 'liberali' ne razlikuju zakonodavnu od izvršne vlasti."
Moram priznati da nisam razumio taj prigovor jer u svim navedenim državama nema značajne razlike među onima koji kontroliraju zakonodavnu i izvršnu vlast. Zakonodavna vlast je parlamentarna većina - u Hrvatskoj to je HDZ s koalicijskim partnerima, u Velikoj Britaniji to je Konzervativna stranka, a u SAD-u to su pretežno republikanci. Izvršna vlast: u SAD-u to je Trumpova administracija, u Hrvatskoj to su Plenkovićeva vlada i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a u UK-u vlada Borisa Johnsona. Kako god da okreneš, Gregorić zahtijeva od Trumpa i HDZ-a da preuzmu kontrolu nad Facebookom.
Ovo je dosta čest apsurd koji gledamo na hrvatskoj i međunarodnoj političkoj sceni. Ljevica ideološki teži ka što većoj državnoj kontroli nad privatnim sektorom i općenito nad svim sferama ljudskog života. A državnu vlast vrlo često obnašaju njihovi protivnici. Tako da oni svakim zahtjevom za državnom kontrolom zapravo idu na ruku svojim političkim protivnicima.
Ne vidim razloga zašto Trump ne bi prihvatio zahtjev AOC i nametnuo veću kontrolu svoje administracije nad Facebookom i bilo kojom drugom privatnom kompanijom. Štoviše, budući da je on i sam prilično sklon totalitarizmu, vjerujem da on jedva čeka da njegovi protivnici to traže jer će tako lakše provesti svoje ideje i preuzeti veću moć. To što AOC i Gregorić traže najveći je poklon koji desničari na vlasti mogu dobiti.
Rezultat? Bližimo se orvelianskom društvu u kojem će države određivati što je istinito, a što nije. Ono što države ne smatraju istinom, bit će zabranjeno javno iznositi. Mislite da su države savršene u svojim procjenama i da njihove procjene neće biti politički motivirane? Ako u to vjerujete, svaka čast.
Tko bi mogao biti taj tko će procjenjivati što je istina, a što laž? Siguran sam da to neće raditi osobno Trump i Plenković, već će, po običaju, osnovati Odbor za istinu. Taj odbor bit će sastavljen od stručnjaka, a te stručnjake će predlagati izvršna vlast (u Hrvatskoj Plenković i njegovi ministri), a odobravati zakonodavna vlast - parlament (u Hrvatskoj, to vam znači HDZ). Get it?
Problem o kojem AOC govori zapravo uopće ne postoji. Ako vam neki političar prodaje laži u svojim oglasima, to će se brzo otkriti i glasači će ga kazniti. Nemojte dozvoliti da vam ovako prozirni izgovori budu dovoljno opravdanje za uspostavljanje političke kontrole nad komunikacijom građana na privatnim platformama. To će nas dovesti u jako gadnu i nepovoljnu poziciju - za građane, korisnike i samu demokraciju.