Piše: Mario Nakić
17.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
17.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Za razliku od drugih velikih istraživanja koja se baziraju na objektivnim činjenicama i socio-ekonomskim podacima, Svjetski indeks sreće, koji radi nekolicina znanstvenika za Ujedinjene narode, mjeri se prema subjektivnom osjećaju građana. To je skup različitih ispitivanja javnog mnijenja koja provode ugledne agencije poput Gallupa, a uključena su istraživanja o percepciji korupcije, mišljenju građana o političkom okruženju u kojem žive, njihovom radnom mjestu, slobodnom vremenu, mogućnostima, osjećaju sigurnosti i slično. Sve skupa tvori zajedno indeks zadovoljstva ili sreće u zemlji u kojoj se ispitanici nalaze.
Na ovom indeksu Hrvatska je ove godine na neslavnom 94. mjestu, iza Srbije, Grčke, Tadžikistana i Crne Gore, a ispred Dominikanske Republike i Filipina.
Na samom vrhu ljestvice nalaze se četiri nordijske zemlje: Finska, Norveška, Danska i Island. Peta je Švicarska, a slijede Nizozemska, Kanada i Novi Zeland. Na devetom mjestu je još jedna nordijska zemlja - Švedska. U top 10 najsretnijih nacija na svijetu ušla je još Australija. SAD je tek na 18. mjestu.
S čime najviše korelira ova lista najsretnijih? Ljevičari će, zbog nordijskih zemalja, reći da korelira sa socijaldemokracijom, odnosno velikim "safety netom" - socijalnom državom i politikom visokog oporezivanja. Ali, bili bi gadno u krivu jer se onda na toj listi ne bi našle Švicarska, Australija i Novi Zeland koje su poznate po niskim porezima i strogim uvjetima za socijalu.
Nešto drugo je zajedničko svim ovim državama, a to je velika doza politike liberalizma. U čak 7 od 10 najsretnijih zemalja liberali su na vlasti (Australija i Finska - konzervativni liberali, Kanada - socijal-liberali) ili sudjeluju u vlasti (Nizozemska, Norveška i Danska - liberali u koaliciji s konzervativcima; Island - liberali u koaliciji sa zelenima i socijaldemokratima). U Švicarskoj su tradicionalno na vlasti konzervativci, ali su još donedavno bili u koaliciji s liberalima i baštine klasično liberalne vrijednosti - poput decentralizacije, izravne demokracije, slobodnog tržišta, ograničene vlade itd., a u Novom Zelandu su do prošle godine na vlasti bili liberalni konzervativci u koaliciji s klasičnim liberalima, koji su tijekom 12 godina proveli niz nužnih reformi i pretvorili zemlju u jednu od najpoželjnijih za business i život.
Ako pogledamo Indeks ekonomskih sloboda zaklade Heritage, onda ćemo vidjeti da je čak 8 od top 10 najsretnijih zemalja među top 20 ekonomski najslobodnijih, a svih 10 najsretnijih nalazi se među top 30 ekonomski najslobodnijih.
Po istraživanju indeksa osobnih i političkih sloboda organizacije Freedom House, vidljivo je da čak 8 od top 10 najsretnijih zemalja ujedno među top 10 najslobodnijih, a svih 10 najsretnijih su u top 20 najslobodnijih. Prema istraživanju "Human Freedom" Cato instituta, 9 od 10 najsretnijih zemalja nalazi se među top 20 najslobodnijih, samo je Island ovdje jedini "outsider" na 31. mjestu.
Mislim da je jasno kako politika liberalizma, koja povećava osobne i ekonomske slobode građana, dovodi do većeg zadovoljstva pojedinca. Ovo je možda najbolji dokaz za to jer ništa tako dobro ne korelira s indeksom sreće kao indeksi osobnih i ekonomskih sloboda.