Piše: Mario Nakić
10.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
10.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Privatne jednospolne škole (odvojene za dječake ili djevojčice) u zapadnom civiliziranom svijetu nisu ništa novo. Takve inicijative kod nas, baš poput inicijative za pohađanjem škole kod kuće, dočekane su na nož raznih ideologa u medijima. Tako su ih odmah optužili za konzervatizam i nazadovanje iako je ideja o slobodnom izboru načina edukacije u svojoj srži liberalna. Roditelji bi trebali imati slobodu izbora da odluče što smatraju za svoju djecu da je najbolje. Naravno da odluke roditelja ne smiju štetiti njihovoj djeci, ali primjeri iz civiliziranog svijeta, koji poštuje slobodu izbora, pokazuju da ni učenje kod kuće ni jednospolne škole nisu nikakav bauk.
Postoje brojna znanstvena istraživanja (ovo je najnovije) koja ukazuju da učenici koji pohađaju jednospolne škole polučuju bolje rezultate od drugih. Naravno, jednospolne škole imaju i svoje nedostatke. Ovo ne pišem da bih nagovarao ikoga na upis djece u jednospolnu školu, već da se razbiju predrasude koje nam nameću lijevi ideolozi.
S tim ciljem objavljujemo prijevod teksta sa CNBC-ja o izvršnoj direktorici Nasdaqa koja tvrdi da svoj uspjeh i karijeru može zahvaliti tome što je pohađala školu za djevojčice.
Obrazovanje nije jedina korist koja se stječe pohađanjem škole - ona također pruža priliku da se upoznaju novi ljudi, da se izgrađuje u ključnim društvenim vještinama i uče vrijedne lekcije za kasnije u životu.
I to je upravo ono što prva žena predsjednica glavnog američkog burzovnog operatora naučila kada je pohađala školu za djevojke, prije nego što je započela karijeru na Wall Streetu.
"Zapravo mislim da je to učinilo razliku", rekla je Adena Friedman, predsjednica Nasdaqa CBNC-u, kada su je pitali je li pohađanje istospolne škole utjecalo na njezinu karijeru u industriji kojom dominiraju muškarci.
Govoreći u emisiji "Life Hacks Live", izvršna direktorica Nasdaqa objasnila je kako je 10 godina pohađala školu za djevojke i kako joj je upravo ta škola pomogla izgraditi njeno samopouzdanje i pripremiti ju za fakultet.
"Dok sam imala brata kod kuće, bila sam u mogućnosti otići na mjesto gdje sam se mogla osjećati kao da mogu postaviti bilo koje pitanje koje sam htjela", rekla je Friedman tijekom Slush 2017, startup i tech konferencije održane u Helsinkiju, Finska, prošlog tjedna.
"Osjećala sam da je u redu da budem pametna i da zapravo jako volim matematiku i znanost, pa sam se mogla stvarno iskazati u tim područjima i da zapravo nisam imala takav društveni pritisak koji ponekad imate u mješovitim školama. Tako da sam stvarno voljela biti u školi gdje su samo djevojke."
Kada je Friedman krenula pohađati fakultet, to je bio prvi put da je ušla u mješoviti okoliš i tamo je primijetila da žene u njezinoj generaciji nisu postavljale toliko pitanja kao njihovi muški kolege.
"Ali ja sam uvijek postavljala puno pitanja - tako da mislim da mi je pohađanje škole samo za djevojke zaista pomogao stvoriti osjećaj samopouzdanja i shvatiti da mogu biti isto toliko jaka i pametna kao i bilo tko drugi oko mene."
Pritisak za bolju izvedbu
Adena Friedman je u siječnju preuzela položaj glavne direktorice tvrtke Nasdaq, čime je postala prvom predsjednicom glavnog operatora američke burze - više od dva desetljeća nakon što se pridružila tvrtki, 1993. godine.
Kad je upitana je li taj naslov prve predsjednice burze stavio pritisak na nju da uspije, izvršna direktorica je rekla da se ne osjeća ni pod kakvim dodatnim opterećenjem. Napomenula je, međutim, kako biti vodeće lice jedne ovako velike tvrtke nastoji dodati određenu razinu pritiska na bilo kojeg šefa – pogotovo ako se želi učiniti sve za one koji su investirali u posao.
"Pa, mislim da je na svakom CEO-u danas puno pritiska kako bi bili sigurni da daje maksimum za svoje dioničare", kazala je Friedman, dodajući kako je ključno za tu ulogu bilo osigurati "da ostanete istiniti prema onome tko ste i prema onome što je misija tvrtke."
Kao glavna američka burza, Nasdaqa ima za cilj uspješno usluživanje tržišta kapitala i klijenata tvrtke, uz korištenje napredne tehnologije, pouzdane usluge, velikog nadzora i integriteta.
"Sve dok smo u mogućnosti to učiniti i nastaviti pružati rast našem poslovanju i rast našim dioničarima, u procesu nastavka širenja naše uloge na tržištima kapitala, uvjerena sam da ću i dalje biti ovdje kao predsjednica Uprave, koja vodi ovu organizaciju."
"Iskreno, ne osjećam nikakav dodatni pritisak kao žena predsjednica - mislim da bi se na to trebalo gledati pazeći samo da radim ispravno za dioničare i za klijente", rekla je.
"Nadam se da mogu postići smisao i biti zaista veliki vođa, a činjenica da sam žena je samo dio te jednadžbe, no ne i njezin ključni dio."
Life Hacks Live je serija u produkciji CNBC Internationala za Facebook, gdje budući vođe pitaju neke od najutjecajnijih osoba na svijetu za savjet. Cijeli intervju možete pogledati ovdje.