Piše: Mario Nakić
1.12.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
1.12.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Kandidat za predsjednika RH Miroslav Škoro iskoristio je svoju radnu nedjelju da bi najavio zabranu rada nedjeljom.
Škoro ne radi ništa hrabro, već, kao i inače, igra na sigurno. Njegov tim je provjerio svaku temu i došao do zaključka da je trenutno najveća potpora građana zabrani rada nedjeljom. Ustavni sud je već u dva navrata donio odluku da država ni jedinice lokalne samouprave ne smiju zabraniti rad nedjeljom, što znači da bi i takav referendum bio protuustavan.
No, Škoro je pravi populist. Nije ga briga za Ustav ako vjeruje da će tako osvojiti glasove. Pa kaže:
"Nedjelja je dan koji je određen svim mogućim - i Božjim i ljudskim - zakonima kao dan kada bi se obitelj trebala naći zajedno. Nema tu nekih velikih inicijativa, tu se može napraviti referendum istoga trenutka jer je pitanje veoma jednostavno - jeste li za rad nedjeljom ili niste, kao i odgovor na to pitanje."
Škoro možda to ne zna, ali građani već jesu pozvani da glasaju na referendumu upravo po tom pitanju i taj se referendum ponavlja svake nedjelje. Građani svake nedjelje odlučuju svojim džepom hoće li podržati radnu ili neradnu nedjelju. To je najbolji mogući referendum.
Budući da mnoge trgovine rade nedjeljom, to znači da građani RH ipak žele da rade. Jer kad ne bi htjeli, onda bi trgovine nedjeljom bile zatvorene, vrlo jednostavno. Ne bi imale za koga raditi.
Ali Škoro bi to riješio na referendumu. To vam je kao da se organizira referendum o tome smije li netko u Hrvatskoj pričati srpski na ulici. I to bi vrlo vjerojatno mogao biti jedan od referenduma u Škorinoj neliberalnoj demokraciji. To je demokracija u kojoj građanska prava pojedinca ne vrijede ništa, većina (masa) odlučuje o pravima manjine.
Ovaj je problem jako dobro objasnio Ludwig von Mises kad je u knjizi "Liberalizam" napisao:
"Moć je zla bez obzira tko je prakticira. Ona teži pokvariti ljude. Ne samo apsolutni vladari, već i mase, kojima demokracija daje moć vlade, mogu jednako lako postati neumjerene u moći...
Sklonost naših suvremenika da zahtijevaju autoritarnu prohibiciju čim njima nešto ne odgovara, i njihova spremnost da podrže takve prohibicije čak i kad bi oni inače rado konzumirali ono što se brani, pokazuje kako je u njima duh služništva još uvijek duboko ukorijenjen. Trebat će proći mnogo dugih godina i samoedukacije dok se ne pretvore u građane."
Zaista, zašto bi vama smetalo što vaš susjed radi kad vi ne želite? Ako vi ne želite raditi nedjeljom, nemojte raditi nedjeljom. Ali zabraniti rad drugome zbog vaših osobnih hirova krajnje je sebično i nemoralno.
Škoro dolazi iz privatnog sektora i trebao bi znati da poduzetnik mora imati mogućnost da sam odlučuje o tome kad će i kako raditi. Što se dogodilo s onim Miroslavom Škorom koji je pričao da se država treba maknuti iz gospodarstva? Izgleda da su ga popapali etatisti i socijalisti kojima se okružio.