Piše: Liberal.hr
Izvor: Reason
8.7.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Liberal.hr
Izvor: Reason
8.7.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Istraživači su objavili da su uspjeli održati nekoliko vrlo ranih fetusa janjaca na životu koji su izrasli u umjetnim maternicama. Nakon što je provela do četiri tjedna u čistom plastičnom "extra-uterinskom uređaju" u Dječjoj bolnici u Philadelphiji, svaka ova ovca pretvorila se iz izuzetno slabog fetalnog uzorka u janje s dugim udovima i pahuljastim kaputom vune, životinju kakva vas ne bi previše uznemirila da vidite na polju.
Prizor snažno podsjeća na kuhinjski aparat: malena, nježna janjetina lebdi u velikom plastičnoj vrećici, spojenoj za cijevi i monitor. No, video isječak ima emocionalni efekt osjećaja fetusa kada stavite ruku na trbuh trudnice. Vidljivo kroz prozirnu plastiku, janjadski udovi lagano se trzaju dok njuška nosom i maše ušima.
Janjad u eksperimentu odabrana je zbog njihove razvojne sličnosti s ljudskim bebama rođenim odmah na rubu ili oko četiri mjeseca prerano. Ali, nije ništa posebno tajanstveno u vezi s ovim malim bićima koja su sklupčana u gnijezdima cijevi i žica; žive zbog inspiracije i napornog rada, uzimanja rizika i istraživanja stotina ljudi.
Postoji zapravo više ovakvih novorođenčadi danas nego prije deset godina, jednostavno zato što smo postigli mnogo bolje uvjete održavanja iznimno preuranjenih porođaja prije 24 tjedna trudnoće. Ipak, u SAD-u, jedna trećina svih smrti dojenčadi i polovica svih slučajeva cerebralne paralize još se uvijek pripisuje prijevremenom porodu. Od beba rođenih prerano, više od 90 posto ima ozbiljne i dugotrajne zdravstvene posljedice, osobito s plućima, očima i crijevima.
Prethodni napori za poboljšanje ovih statistika su završili poteškoćama koje dupliciraju funkcije posteljice, ali uređaj povezan s "Biobagom" izgleda obmanjujuće jednostavno: plava plastična kutijica pričvršćena je za pupčanu vrpcu koja oksigenizira krv, uklanja ugljični dioksid i dodaje hranjive tvari.
U svom radu, objavljenom u priopćenju Nature Communications, istraživači iz Philadelphije oprezno tvrde da će do primjene u praksi s ljudima trebati proći još bar 10 godina.
Implikacije na raspravu o pobačaju su očite. Pravi umjetni uređaj koji će moći održati embrij ili fetus na životu do rođenja mogao bi učiniti cijelu stoljetnu raspravu besmislenom. Gestacija u plastičnoj vrećici čini stvarnost prenatalnog čovječanstva neposrednijom, ali također uklanja preostalu auru prirodnosti i neizbježnosti iz procesa.
Postoji neugodna koalicija između određenih feministica i određenih konzervativaca koji se protive gestacijskoj surogati - najbližoj umjetnoj utrobi poput one u kojoj žena nosi oplođeno jaje. (Embrij je obično nastao in vitro oplodnjom i često nije genetski povezan sa surogatom.) No, kada je posuđena maternica, a ne žena koja je izložena riziku za eksploataciju, moralni i politički račun se mijenja. Možda će ova inovacija dovesti neke lutalice natrag na stranu reproduktivne tehnologije.