Istraživači su objavili da su uspjeli održati nekoliko vrlo ranih fetusa janjaca na životu koji su izrasli u umjetnim maternicama. Nakon što je provela do četiri tjedna u čistom plastičnom "extra-uterinskom uređaju" u Dječjoj bolnici u Philadelphiji, svaka ova ovca pretvorila se iz izuzetno slabog fetalnog uzorka u janje s dugim udovima i pahuljastim kaputom vune, životinju kakva vas ne bi previše uznemirila da vidite na polju.
Prizor snažno podsjeća na kuhinjski aparat: malena, nježna janjetina lebdi u velikom plastičnoj vrećici, spojenoj za cijevi i monitor. No, video isječak ima emocionalni efekt osjećaja fetusa kada stavite ruku na trbuh trudnice. Vidljivo kroz prozirnu plastiku, janjadski udovi lagano se trzaju dok njuška nosom i maše ušima.
Janjad u eksperimentu odabrana je zbog njihove razvojne sličnosti s ljudskim bebama rođenim odmah na rubu ili oko četiri mjeseca prerano. Ali, nije ništa posebno tajanstveno u vezi s ovim malim bićima koja su sklupčana u gnijezdima cijevi i žica; žive zbog inspiracije i napornog rada, uzimanja rizika i istraživanja stotina ljudi.
Postoji zapravo više ovakvih novorođenčadi danas nego prije deset godina, jednostavno zato što smo postigli mnogo bolje uvjete održavanja iznimno preuranjenih porođaja prije 24 tjedna trudnoće. Ipak, u SAD-u, jedna trećina svih smrti dojenčadi i polovica svih slučajeva cerebralne paralize još se uvijek pripisuje prijevremenom porodu. Od beba rođenih prerano, više od 90 posto ima ozbiljne i dugotrajne zdravstvene posljedice, osobito s plućima, očima i crijevima.
Prethodni napori za poboljšanje ovih statistika su završili poteškoćama koje dupliciraju funkcije posteljice, ali uređaj povezan s "Biobagom" izgleda obmanjujuće jednostavno: plava plastična kutijica pričvršćena je za pupčanu vrpcu koja oksigenizira krv, uklanja ugljični dioksid i dodaje hranjive tvari.
U svom radu, objavljenom u priopćenju Nature Communications, istraživači iz Philadelphije oprezno tvrde da će do primjene u praksi s ljudima trebati proći još bar 10 godina.
Implikacije na raspravu o pobačaju su očite. Pravi umjetni uređaj koji će moći održati embrij ili fetus na životu do rođenja mogao bi učiniti cijelu stoljetnu raspravu besmislenom. Gestacija u plastičnoj vrećici čini stvarnost prenatalnog čovječanstva neposrednijom, ali također uklanja preostalu auru prirodnosti i neizbježnosti iz procesa.
Postoji neugodna koalicija između određenih feministica i određenih konzervativaca koji se protive gestacijskoj surogati - najbližoj umjetnoj utrobi poput one u kojoj žena nosi oplođeno jaje. (Embrij je obično nastao in vitro oplodnjom i često nije genetski povezan sa surogatom.) No, kada je posuđena maternica, a ne žena koja je izložena riziku za eksploataciju, moralni i politički račun se mijenja. Možda će ova inovacija dovesti neke lutalice natrag na stranu reproduktivne tehnologije.
Ocijeni članak
Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
Udruga Liberal.hr osnovana je s ciljem promicanja osobnih i ekonomskih sloboda u Republici Hrvatskoj. Djeluje prvenstveno preko ovog portala. Liberal je od svoga početka 2016. do danas dao značajan doprinos u raspravama oko javnih politika uvijek štiteći prava i slobode građana. Naša misija je educirati javnost i podizanje svijeti o građanskim pravima i posljedicama koje određene politike mogu imati na njihove živote. Više o radu i ciljevima udruge možete pročitati ovdje.