Piše: Mario Nakić
Izvor: Reason
27.11.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
Izvor: Reason
27.11.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Na jednom od svojih velikih mitinga američki predsjednik Donald Trump je u srpnju prošle godine okupljenim sljedbenicima u Youngstownu u Ohiju obećao više radnih mjesta u njihovom kraju.
"Vi u Ohiju, nemojte prodavati svoje kuće", rekao je i izmamio veliki aplauz. "Vratit ćemo poslove nazad u Ameriku i ponovno ćemo napuniti tvornice ili ćemo ih srušiti i izgraditi nove. To će se dogoditi."
Nekoliko mjeseci kasnije Trump je najavio uvođenje novih carina na uvoz aluminija i čelika, a to je povećalo troškove mnogim američkim proizvođačima koji trebaju čelik i aluminij u svojoj industriji. Trump je proširio svoj trgovinski rat s Kinom i na uvozne carine druge robe. Tvornica automobila General Motors je nakon uvođenja carina upozorila da će ju one koštati više od milijardu dolara godišnje. Financijski direktor GM-a izjavio je tada za Reuters da će se njegova tvrtka boriti s carinama "pregovaranjem o povoljnijim cijenama s dobavljačima, povišenjem cijena svojih proizvoda i rezanjem troškova".
To rezanje troškova dogodilo se jučer kad je GM objavio da će otpustiti 14.000 radnika u Sjevernoj Americi i zatvoriti pet proizvodnih pogona. Uz dva pogona u Michiganu, jedan u Marylandu, jedan se baš nalazi u Ohiju gdje je predsjednik Trump lani obećao svojim sljedbenicima "više radnih mjesta". I to baš u Youngstownu.
Netko bi mogao reći da ova otpuštanja nisu direktno rezultat Trumpovog protekcionizma, budući da GM ima problema zbog sve slabije potražnje za nekim svojim modelima te ih planira prestati proizvoditi i okrenuti se proizvodnji popularnijih SUV modela. To je sigurno odigralo svoju ulogu u otpuštanju 8 posto zaposlenika ove velike globalne kompanije. Međutim, povećanje troškova zbog uvoznih carina sigurno je pridonijelo ovoj odluci. Scott Lincicome s Cato instituta je na Twitteru objavio računicu po kojoj bi upravo ta milijarda dolara koju GM godišnje gubi zbog carine bila dostatna za godišnju plaću 24.000 radnika.
Trump je izjavio za Wall Street Journal da je razgovarao s direktoricom GM-a Mary Barrom i rekao joj da joj je "bolje da brzo otvori novu tvornicu u Ohiju". U svom stilu, on naređuje direktorima privatnih kompanija kako da vode svoje biznise.
Ovakav razvoj događaja ne može iznenaditi nijednu ozbiljnu, ekonomski pismenu osobu. Nametanje carina i drugih trošarina u pravilu šteti većini domaćih proizvođača iako se takva politika uvijek provodi pod geslom zaštite domaće proizvodnje i radnih mjesta. Slični rezultati bili su i kad je George Bush pokušao istu stvar pa je brzo odustao. Trump sigurno neće odustati jer je tvrdoglav, što može dovesti Ameriku do propasti ili rezultirati konačnim oslobađanjem međunarodne trgovine diljem svijeta. Zasad su u gubitku i Kina i SAD.