Piše: Mario Nakić
3.12.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
3.12.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Objavljeni su rezultati PISA testova za 2018. godinu. Riječ je o istraživanju koje se svake tri godine provodi u organizaciji OECD-a među učenicima u dobi od 15 godina i 3 mjeseca do 16 godina i 3 mjeseca. Istraživanje je provedeno u travnju 2018. godine u 78 zemalja svijeta. Iz svake zemlje ispitan je uzorak od najmanje 5.000 učenika (iznimka su male zemlje poput Islanda i Luksemburga gdje je ispitana cijela generacija).
Hrvatski učenici su i ovaj put bili ispodprosječni u sva tri ispitana područja - čitanju, matematici i znanosti. Najbolji rezultat ostvarili su u čitanju gdje su sakupili 479 bodova (samo 2 posto ispod prosjeka) i zauzeli 27. mjesto u svijetu i 17. u Europi. U matematici smo 38. u svijetu i 28. u Europi (5 posto ispod prosjeka), a u znanosti 34. u svijetu i 24. u Europi (3 posto ispod prosjeka).
Vidljivo je pogoršanje rezultata hrvatskih učenika u znanosti tijekom posljednjih 12 godina. Dok je u čitanju rezultat blago poboljšan (za 0,4 posto), a iz matematike blago pogoršan (0,6 posto), rezultat iz znanosti je pogoršan za 4,2 posto.
Mnogi su tijekom proteklog štrajka prosvjetnih radnika tvrdili da povećanje ulaganja u obrazovanje dovodi do bolje kvalitete i rezultata. Hrvatska je od 2006. do 2018. godine povećala budžet za Ministarstvo znanosti i obrazovanja s 9,6 na 16,1 milijardu kuna što je povećanje za 68 posto (prilagođeno za inflaciju 55 posto). Po toj logici, trebali smo vidjeti poboljšanje u PISA rezultatima za otprilike 55 posto, a to nismo vidjeli. Vidjeli smo ukupni pad rezultata, što znači da financiranje očito nije glavni problem hrvatskog obrazovnog sustava. Možda treba mijenjati sustav.
Što se tiče ostalih zemalja, na vrhu su i dalje azijske države, ali one su izmijenile mjesta. Singapur više nije prvi, sada je to Kina (točnije, gradovi Šangaj i Peking te provincije Jiangsu i Zhejiang). Kina je prvak na sva tri područja. Drugi je Singapur, a slijede posebni kineski teritoriji Makao i Hong Kong.
Na europskom vrhu je i dalje Estonija, koja je u znanosti ostvarila bolji rezultat i od Hong Konga. Na šestom mjestu je Kanada koja i dalje suvereno drži prijestol među državama Sjeverne i Južne Amerike. Zatim slijede Finska, Irska i Koreja. Među državama Nove Europe druga najbolje plasirana je Poljska koja je u matematici druga u Europi (odmah iza Estonije, pobijedila Finsku). Bravo, Poljaci!
Švedska je nakon niza slabijih godina ostvarila značajan napredak skočivši na 5. mjesto u Europi i 11. u svijetu. Slijede Novi Zeland i SAD koji je također ostvario značajan napredak u odnosu na 2015. godinu. SAD je bolji od Hrvatske u čitanju i znanosti, a gori u matematici. Ispred nas su još Slovenija i Češka među zemljama Nove Europe.
Luksemburg, Island, Latvija, Rusija, Mađarska, Italija i Litva ostvarili su gori rezultat od Hrvatske u čitanju, ali su bolji u matematici i znanosti. Malta, Bjelorusija i Slovačka su gore od nas u čitanju i znanosti, ali bolje u matematici.
Iza nas su na svim poljima Grčka, Ukrajina, Cipar, Turska, Rumunjska, Bugarska, Srbija i BiH. Među državama članicama EU, može se reći da je Hrvatska ukupno na 23. mjestu.