Piše: Mario Nakić
7.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
7.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Čini se da je Nicolas Maduro konačno došao na ideju kako izvući svoju zemlju iz najveće ekonomske krize u kojoj se nekoć najbogatija zemlja Latinske Amerike trenutno nalazi. Spas za Venezuelu, hiperinflaciju koja uništava sve što građani proizvedu i zarade, predsjednik Maduro vidi u brisanju nula s novčanica.
Maduro je na Twitteru ponosno objavio vijest kako će Venezuela u lipnju uvesti novu službenu valutu - "Suvereni Bolivar" koja će zamijeniti bolivar. "Suvereni Bolivar" vrijedit će 1.000 puta više od jednog Bolivara, barem u početku, što znači da će ova promjena zapravo brisati 3 nule s novčanica.
Iako Maduro tvrdi da će vlada ovim činom ukinuti bolivar, činjenica je da je bolivar na tržištu već praktički ukinut. Koristi se u sve manje robnonovčane razmjene u Venezueli, građani preferiraju sve više kriptovalute ili američki dolar. Prijatelj iz Venezuele, koji je napisao već nekoliko tekstova na ovom portalu, javlja kako je potražnja za devizama toliko velika da su banke presušile.
Do hiperinflacije je došlo iz više razloga, a svi se tiču loše socijalističke politike Madura i njegovog prethodnika Chaveza. Vlada je prvo nacionalizirala sve važnije kompanije, a strane investitore otjerala iz zemlje. Uložila je veliki novac u nacionalizirane kompanije, pokrenula masovne javne radove i pokušala kontrolirati cijene na tržištu. Na taj način je ubila privatni sektor. Uslijed pada cijene nafte, na koju se država najviše oslanjala, država više nije mogla financirati sve što je preuzela pa je tiskala novac. Višak novca, a manjak robe i usluga, dovodi do hiperinflacije.
Čile je 1970-ih imao hiperinflaciju i slične probleme pa su izašli iz krize provedbom često kritizirane ekonomske "politike šoka". Pet godina se živjelo jako teško, ljudi su masovno ostajali bez posla zbog otvaranja tržišta, ali na vlasti je bio vojni diktator koji nije dozvoljavao nikakav bunt. Već u sljedećem desetljeću ekonomska situacija u zemlji se potpuno stabilizirala, što je dovelo i do kasnijih demokratskih promjena.
Venezuela bi mogla prekopirati čileansko rješenje (ne mislim na diktaturu i gušenje prosvjeda nego ekonomsku politiku), ali to nije u skladu sa socijalističkom ideologijom. Budućnost ove, nekoć bogate zemlje, stoga je neizvjesna.