Piše: Mario Nakić
11.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
11.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Senator Ted Cruz je jedna od najvećih političkih ikona konzervatizma današnjice. Možda ga se neki sjećaju iz predizborne kampanje, bio je posljednji protukandidat Donaldu Trumpu na republikanskim izborima. Uspio je privući čak i libertarijance jer su mu usta inače puna slobode i privatnog vlasništva.
Možda ga se sjećate po predizbornim videoprilozima u kojima je stao u obranu vjerskih sloboda kad je sud tjerao pekare i cvjećare da usprkos svojim vjerskim uvjerenjima moraju ispuniti narudžbe za LGBT vjenčanja. "Privatni biznis", tada je govorio. I bio je u pravu. Privatni biznis nije u društvenom vlasništvu i privatnik ima svako pravo na vlastitu poslovnu politiku. On je na tržištu. Ako vam ne želi ispuniti svaku želju, otiđite kod njegove konkurencije!
Što se dogodilo s Tedom Cruzom i drugim konzervativnim senatorima koji su na nedavnom saslušanju Marka Zuckerberga potpuno promijenili ploču? Privatno vlasništvo odjednom više nije svetinja. Hoće li i kako čovjek voditi svoju kompaniju, koga će zaposliti, a koga otpustiti, kakve političke stavove smije ili ne smije imati, s kime mora poslovati - to je sve što ih sada zanima. Ako ste ikada mislili da su konzervativci pravi borci za slobodu i prirodni saveznici liberalizma, ovo je samo jedan od brojnih primjera koji bi vas trebali razvjeriti. Baš poput ljevičara, oni su za slobodu za sebe, i to tako da oduzmu slobodu drugima.
Konzervativci su za slobodu kad treba odbiti učiniti uslugu gejevima, ali su protiv slobode da vlasnik privatne kompanije otpušta i zapošljava ljude prema vlastitim preferencijama. Dakle, ako želite otpustiti nekoga zato što je gay, to je vaše pravo. Ali ako želite otpustiti nekoga zato što je nazi, e to ne smijete!
Facebook je danas platforma koja služi mnogima i ne uvijek u dobre svrhe. Ima svakako i onih koji će zloupotrijebiti mogućnost da brzo i lako dopru do veće publike, koji će je iskoristiti za širenje lažnih vijesti, mržnje i kleveta. Međutim, to nije razlog da se država umiješa s novim regulacijama. Ako je Facebook loš kao što mnogi danas tvrde, onda će se to sigurno riješiti na tržištu. Usprkos velikom broju društvenih mreža danas, Facebook je i dalje najpopularniji što znači da još uvijek zadovoljava potrebe masa puno bolje od konkurentskih stranica.
Neki ljudi misle da je Facebook pao s neba i da je to neko "javno dobro" koje nam služi za prakticiranje slobode govora. On je, istina, postao najveća platforma za prakticiranje slobode govora, ali samo zahvaljujući njegovim kreatorima. I to ne smijemo zaboraviti. Saslušavanje vlasnika privatnog biznisa pred jednim političkim tijelom zbog politike vođenja tog biznisa nema apsolutno nikakvog smisla. Ako je Zuckerberg prekršio prava korisnika prodajom njihovih privatnih informacija bez njihova dopuštenja, to je onda na sudu da utvrdi, a ne na političarima. Konzervativci su iskoristili saslušanje da se požale na "neravnopravan tretman".
Spočitavaju mu brisanje nekih pro-life i konzervativnih stranica, spočitavaju mu otkaze nekim djelatnicima zbog, po njima, političkih stavova itd. I zahtijevaju od njega da im osigura prakticiranje slobode govora. Molim?
Ne sviđa vam se Facebook? Cool, nitko vas ne prisiljava da ga koristite. Možete i vi pokrenuti svoju društvenu mrežu. Zašto konzervativci to ne naprave? Nemojte samo reći da ste nesposobni za stvaranje, već očekujete da drugi rade za vas i onda još da rade po vašim pravilima. Zvuči kao socijalizam, zar ne?