Piše: Mario Nakić
Photo: HRT
3.11.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: HRT
3.11.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Javili su mi da se u Facebook grupi predsjedničke kandidatkinje Dalije Orešković povela rasprava o vaučerizaciji školstva. Naime, jedna članica te grupe podijelila je moj članak o tom problemu i pitala Daliju Orešković kakvo je njeno mišljenje. Orešković je dala prilično očekivani odgovor:
"Slažem se sa dijagnozom stanja u našem sustavu obrazovanja o kojem se u ovom članku govori. Slažem se i sa nekim idejama, kao i sa generalnim ciljem, poboljšanja kvalitete obrazovanja, bolji uvjeti rada i veće plaće za nastavnike, njegovanje posebnosti, a ne prosjeka kod učenika. No ne mislim da je vaučerizacija rješenje.
Mislim da se problemi koji generiraju nepravdu između onih koji se trude i ostvaruju dobre rezultate, i onih koji predstavljaju određeni balast u sustavu mogu ispraviti boljim načinom upravljanja i uvođenjem sustava kontrole i odgovornosti."
A kako bi izgledao taj "bolji sustav kontrole i odgovornosti"? Tko bi bio taj koji bi kontrolirao i utvrđivao odgovornost? Podsjećam vas da to već i sada imamo.
Zanemarimo sad činjenicu da ona rješenja za obrazovanje nema i da bi ostavila ovakvo kakvo je, zanimljivo je nešto drugo. Ista ta Dalija Orešković je u intervjuu Jutarnjem listu u veljači izjavila da teži skandinavskom modelu, no u bilo kojem konkretnom slučaju ona se protivi skandinavskim rješenjima.
Tako je kod pitanja Uljanika bila za njegovo spašavanje iako su sve skandinavske države pustile svoja najveća brodogradilišta da propadnu, nisu htjele pumpati nikakav javni novac u njih. Sada se protivi vaučerizaciji školstva koju Švedska provodi još od 1992. godine. Bilo bi zanimljivo čuti i što misli o liberalizaciji zdravstva - da se u program javnog zdravstva uvrste privatne bolnice i klinike na jednak i ravnopravan način s državnim. Pretpostavljam da joj se ni to ne bi svidjelo. Ali Švedska je učinila baš to.
Ili, na primjer, je li za ukidanje državnog određivanja minimalca jer toga nema ni u jednoj skandinavskoj državi.
Ono što znamo zasigurno, Dalija Orešković je podržala uvođenje digitalnog poreza, a upravo su skandinavske zemlje Švedska, Finska i Danska (uz Estoniju, Latviju, Irsku i Nizozemsku) zaustavile njegovo uvođenje na razini EU.
Dalija Orešković je također poznata po tome što poziva na uvođenje poreza na robote. Skandinavske zemlje o tome uopće ne razmišljaju, one se ne boje automatizacije niti je žele kažnjavati. Skandinavske zemlje su europski predvodnici u automatizaciji rada.
Prvo pravilo u hrvatskoj politici: onaj tko se poziva na Skandinaviju, tko se hvali da želi skandinavski model u Hrvatskoj, u praksi će biti protivnik svakog skandinavskog rješenja. Ljevičari obično misle da je Skandinavija nešto super jer tamo možeš lijepo živjeti od socijalne pomoći, ali to je to što se tiče ljevice. Skandinavija ima puno više liberalnih politika koje su našim ljevičarima neprihvatljive.