Piše: Mario Nakić
12.6.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
12.6.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Knjiga "Zakon" francuskog ekonomista, parlamentarca i filozofa Frederica Bastiata po mome je mišljenju najbolji uvod u klasični liberalizam jer na vrlo jednostavan način objašnjava odnos zakona i države prema pojedincu - onakav kakav bi trebao biti.
Bastiat je živio u prvoj polovini 19. stoljeća, a njegovo je djelo ostavilo značajan trag još dugo nakon toga. Na tom su tragu stvorene austrijska i čikaška škola ekonomije u 20. stoljeću, a taj je klasični liberalizam utjecao i na neke značajne političare u prošlom stoljeću, mislim prvenstveno na ekonomsku politiku torijevaca i Margaret Thatcher u Britaniji te Ronalda Reagana u SAD-u, ali i mnogih drugih.
Bastiat je, uz Adama Smitha, osnova. Najbolji početak za one koje zanima liberalizam i njegovo učenje. Izdvojio sam 7 meni najdražih citata iz njegove knjige "Zakon" i nadam se da će još nekoga navesti da potraži i pročita više.
7. O ljudskim pravima
"Život, sloboda i privatno vlasništvo ne postoje zato što je čovjek smislio zakone. Baš naprotiv, život, sloboda i privatno vlasništvo su postojali prije zakona te su omogućili čovjeku da uopće donosi zakone."
6. O državnom školstvu
"Kažete: 'Postoje osobe kojima nedostaje edukacija' i tražite od zakona da to promijeni. Ali zakon, sam po sebi, nije baklja koja sija edukaciju i dijeli je narodu. Zakon vrijedi za cijelo društvo koje čine i oni koji trebaju učiti i oni koji mogu podučavati druge. Postoje samo dvije mogućnosti: zakon može dopustiti slobodne transakcije međusobnog učenja i podučavanja među građanima ili može prisiliti jedne da plaćaju učitelje koje postavlja država da po naredbi države podučavaju druge. Ali u tom slučaju, zakon je počinio nepravdu nad građanima i njihovom slobodom i imovinom."
5. O vladarima
"Ako su prirodne tendencije čovjeka toliko loše da nije sigurno dozvoliti ljudima da budu slobodni, kako će onda tendencije organizatora biti dobre? Zar zakonodavci i njihovi birokrati ne pripadaju ljudskom rodu? Ili su oni načinjeni od finijeg materijala nego ostali građani?"
4. O socijalizmu (tadašnjem)
"Socijalizam, baš poput originalnih ideja iz kojih izvire, ne razumije razliku između države i društva. Kao rezultat, svaki put kad se mi usprotivimo nečemu što radi država, socijalisti zaključuju da se mi protivimo da to radi bilo tko. Mi se protivimo državnoj edukaciji pa oni kažu da smo mi protivnici edukacije. Protivimo se državnoj religiji, onda kažu da smo protivnici religije. Protivimo se jednakosti koju bi država prisilno nametnula pa kažu da smo protivnici jednakosti među ljudima. I tako dalje, i tako dalje. Socijalisti bi nas optužili da smo protiv da se ljudi hrane jer ne želimo da država uzgaja žitarice."
3. O porezu
"Zakonita pljačka ima dva korijena: jedan od njih je u ljudskoj pohlepi, a drugi je lažna filantropija."
2. Još malo o porezima
"Kad je određena količina bogatstva prenesena s osobe koja je vlasnik - bez njenog dopuštenja i kompenzacije, svejedno je li prisilno ili prijevarom - nekome kome ne pripada, onda je počinjena pljačka jer je prekršeno nečije pravo na privatno vlasništvo."
1. O političarima
"Dok se god zakon jasno udaljava od svoje prvotne svrhe i dok ugrožava privatno vlasništvo građana umjesto da ga štiti, svatko će htjeti sudjelovati u kreiranju zakona, bilo radi toga da zaštiti svoju imovinu od pljačke ili da sudjeluje u pljački."
Bastiatov "Zakon" (eng. "The Law") možete skinuti u digitalnom obliku (englesku verziju) na stranicama Mises instituta.