Vezani članci:
Frederic Bastiat: Treba li država subvencionirati umjetnost?
Visoki prekršajni sud RH: ʼSloboda umjetničkog izražavanja prestaje kad se netko osjeti uvrijeđenʼ
Pročitajte što je glazbenik i glumac poručio ekipi koja prosvjeduje za još veću državnu potrošnju!
Liberalno rješenje za kulturu: Hrvati će hrliti u kazališta i muzeje
Nećete vjerovati, ali u Hrvatskoj se priprema prosvjed protiv smanjenja državne potrošnje
Jesu li Hrvati stvarno nekulturan narod?
Umjetnici koji žele slobodu, ne vole državu, ali vole državni novac
Umjetnička sloboda izražavanja je važnija od mojih i tvojih osjećaja
Novo na Liberalu:
Ni HINA im ne može pomoći: Popularnost Demokrata u SAD-u pala rekordno nisko
Trumpova administracija 'greškom' deportirala nevinog čovjeka u zloglasni zatvor u Salvadoru
Varoufakis o presudi Le Pen: 'Liberalni establišment kao da želi ojačati neofašizam u Europi'
Ovo je najbrže rastuće gospodarstvo u Europi: Koja je tajna poljskog uspjeha?
Što kada feministica počini femicid?
70% Amerikanaca i 85% Grenlanđana protiv američkog preuzimanja Grenlanda
Tko će zaštititi ovog dečka od novinara?
Svijet postaje talac Trumpove taštine
Tomašević dramatizira bez razloga: Njegov GUP ne prolazi jer ignorira vlasnička prava
Europska komisija priprema ustupke za Trumpa: Smanjenje carina, ublažavanje regulacija i poreza
Nakon izbornog debakla njemački liberali raspravljaju o budućnosti FDP-a: Izviru ideološke podjele
Priuštivo stanovanje je ljepši naziv za pljačku
Uspon i pad japanskog gospodarstva u 20. stoljeću
Šef Sindikata Preporod naprasno otkazao suradnju s portalom Srednja.hr zbog kritičkog članka
Bijela kuća priprema subvencije za farmere koje će pogoditi Trumpovi trgovinski ratovi
Hrvatsko dizajnersko društvo se ozbiljno blamira oštrim priopćenjem protiv građana
Pregovori o koalicijskoj vladi u Njemačkoj: SPD traži od Merza da bude više kao Plenković
Ekonomska nejednakost - korijen zla?
Kako je Netflixova sci-fi serija navlažila feministice
Europska komisija se baš okomila na američke tehnološke kompanije: Kazne su vrtoglave
Grad Zagreb i Vlada se prepucavaju oko toga tko je zaslužan za obnovu koja traje već 5 godina i još nije gotova
Bolje spriječiti nego liječiti: Rat
Švicarci na referendumu odbili klimatsku agendu. Umjesto toga, traže da gotovina uđe u ustav
Europsku uniju ne treba demolirati nego reformirati. Ovo je prijedlog od 6 točaka
Bajruši na respiratoru: Argentina izašla iz recesije, u prošloj godini BDP porastao 2 posto
Desničari izrabljuju djecu za svoje totalitarne mokre snove
Učitelji ove godine nemaju apsolutno nikakvog opravdanja za štrajk
Smije li poslodavac u Hrvatskoj uopće dati otkaz radniku?
Indeks ekonomske slobode: Hrvatska malo napredovala, ali u jednoj kategoriji je očajna
Tragedija u Makedoniji nam je podsjetnik da neke regulacije jesu potrebne

Kako su naši ʼumjetniciʼ poraženi u još jednom kulturnom ratu


Piše: Denis Vlašić
10.9.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5

Kako su naši ʼumjetniciʼ poraženi u još jednom kulturnom ratu

Kako su naši ʼumjetniciʼ poraženi u još jednom kulturnom ratu


Piše: Denis Vlašić
10.9.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5

Ultra duga i zamorna objava kazališnog glumca Marka Torjanca u kojoj po stoti put nariče nad propašću kulture natjerala me na uključenje u raspravu, čisto da se uvjerim kako iz tih krugova redovito dolazi ekipa koja uopće ne percipira svijet oko sebe. U komentaru pokušavam skrenuti pozornost na činjenicu da se svijet brzinski mijenja i da mlade više ne zanimaju ocvali umjetnici s lijeve ili desne strane koji se kolju za proračunski novac i proizvode osrednji sadržaj.

Danas klinci s 12 godina snimaju filmove mobitelom i rasturaju u novim medijima, a kultura nije nestala već se preselila na društvene mreže gdje se proizvodi ogromna količina dobrog, ali i lošeg materijala. Naše "intelektualce" uzjebala je mala koja loše žica gablec, no to ne umanjuje činjenicu da postoji gro ljudi spremnih proizvesti dobar content u koji su uložili stotine sati rada i truda, a naši ga umjetnici ne žele uz svoj bok jer im je to konkurencija.

Po meni puno zdravija jer ne vrši prisilu u plaćanju. Tužno je za gledati ljude koji se pretvaraju u stare prdonje, a još je tužnije da u ovoj državi ne postoje ni naznake da svi zajednički poradimo na modelu koji implementira staro i novo čime bi se razvilo nešto originalno i drugačije.

Na primjeru analogne fotografije lako je objasniti da se može, jer upravo je Instagram zaslužan da su se tisuće mladih vratili starom načinu fotografiranja kako bi se izvukli iz mase i pokazali da je nešto prilično zahtjevno savladivo i u današnje vrijeme. Dakle, sve se može, no ljevičari koji bi trebali biti progresivci danas najviše seruckaju po novim tehnologijama i napretku koje nose, što je naravno paradoks.

Njihova odlika su jake institucije u kojima se onda redovito namješta visokoškolovana bagra obučena da njeguje lizanje tabana i podjelu novca za proizvodnju ispodprosječnog. Mora se glasno reći da je naša kultura dotaknula dno, ali ne radi pomanjkanja interesa, već radi jako lošeg sadržaja za koje više ne postoji baš nikakvo zanimanje.

Puno radišnih i novih spoznaja željnih kulturnjaka pobjegli su van zemlje jer im je na Zapadu puno lakše naplatiti svoj rad za koji su tu bili ugnjetavani od dupelizaca i vezista. Ne bismo se zajebali ako ih usporedimo s dobrim keramičarima, jer i oni su svoj profesionalizam odlučili zaraditi poštenom šljakom, a ne čmarenjem nekoj interesnoj skupini unutar radne sredine.

Ovi koji su ostali polako se šaltaju u politiku svjesni činjenice da je za preraspodjelu novaca ipak najbolje krenuti na sami vrh piramide. Desnica je vješto namirisala upražnjeni prostor pa danas kao glavnog zagovornika slobode imate plaćenika Bujanca, dok su se kvazi liberali svesrdno predali u ruke Plenkovića i njegove kriminalne stranke.

Mi ostali skromno živimo za dan kada će nacija iz dvadesetog prijeći u dvadeset i prvo stoljeće.

Ocijeni članak

Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.

Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!

Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.

O autoru

DENIS VLAŠIĆ
Denis Vlašić je Varaždinac, zaposlen u privatnom sektoru i veliki ljubitelj biciklizma. Povremeni kolumnist na portalu Varaždinski.hr
Više od istog autora
VIŠE O TEMI:
VIŠE IZ RUBRIKE:

Komentiraj članak

Komentirati na portalu mogu samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Mala škola liberalizma
Udruga Liberal.hr
O Udruzi Liberal.hr
Udruga Liberal.hr osnovana je s ciljem promicanja osobnih i ekonomskih sloboda u Republici Hrvatskoj. Djeluje prvenstveno preko ovog portala. Liberal je od svoga početka 2016. do danas dao značajan doprinos u raspravama oko javnih politika uvijek štiteći prava i slobode građana. Naša misija je educirati javnost i podizanje svijeti o građanskim pravima i posljedicama koje određene politike mogu imati na njihove živote. Više o radu i ciljevima udruge možete pročitati ovdje.

Ako želite i možete doprinijeti radu Udruge - bilo svojim aktivnostima i zalaganjem ili bar uplaćivanjem godišnje članarine, kliknite ovdje i ispunite pristupnicu za učlanjenje.
Doniraj
Ovaj portal financira se dobrovoljnim članarinama i donacijama naših čitatelja. Pomozite nam da budemo još bolji, postanite jedan od naših donatora!

Donirati nam možete preko Paypala - klikom ovdje ili preko e-bankarstva, ako skenirate ovaj barkod:



Za broj žiroračuna i ostale informacije kliknite ovdje.
LIBERAL NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: