Trumpov poziv da se muslimanima privremeno zabrani ulaz u Sjedinjene Države nestao je s njegovih službenih stranica, objavio je
Independent.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump je nakon terorističkih napada u Parizu prije godinu dana najavio kako će on zabraniti muslimanima ulazak u SAD. Bio je to jedan od onih predizbornih planova u startu osuđen na propast iz nekoliko razloga:
1. Za takvu odluku morao bi tražiti potvrdu Senata i Kongresa, što je vrlo malo vjerojatno da bi dobio i
2. riječ je o vjerskoj diskriminaciji koja je u suprotnosti s američkim Ustavom pa, čak i kad bi se većina u Kongresu i Senatu složila s njim, Vrhovni sud bi je srušio.
Trump se koristio populizmom tijekom kampanje te je mijenjao stavove ovisno o tome kojem dijelu populacije se obraća. Za vrijeme napada u Parizu borio se za nominaciju Republikanske stranke pa mu je takva retorika poslužila da osvoji desnu populaciju i da poentira na njihovom trenutačnom strahu od terorizma. Trump je mudar, znao je od početka da to nije provedivo, a vjerujem da nije namjeravao ni pokušati takve ideje provesti.
Vidjet ćemo što će biti s njegovim planom da izgradi veliki zid na meksičkoj granici. Ne bi bilo loše da i taj plan bestraga nestane.